صندوق طلای کیان معاملات خود را آغاز کرد

صندوق طلای کیان سومین صندوق طلای بازار سرمایه کشور بعد از گرفتن مجوز فعالیت از سازمان بورس و اوراق بهادار و هماهنگی انجام شده با بورس کالای ایران، از دوشنبه ۲۱ اسفند ماه معاملات ثانویه خود را شروع کرده است.

به گزارش طلافروشان مونا حاج علی اصغر، قائم مقام مدیرعامل شرکت مدیریت سرمایه کیان گفت: معاملات ثانویه صندوق طلای کیان در حالی از روز دوشنبه با نماد “گوهر” آغاز می شود که قسمتی از پرتفوی این صندوق اوراق مشتقه مبتنی بر سکه طلا و قسمتی دیگر گواهی سپرده سکه طلا است.

وی با اشاره به اینکه مدیر این صندوق شرکت کارگزاری توسعه معاملات کیان و بازارگردان آن شرکت گروه مالی گسترش سرمایه کیان است، خاطرنشان کرد: در دوره پذیره نویسی اولیه این صندوق ۱۷ میلیارد تومان جمع آوری شد و امیدواریم با توجه به قیمت ارز این صندوق بتواند در معاملات ثانویه مبالغ بیشتری جذب کند.

حاج علی اصغر تصریح کرد: سرمایه این صندوق مانند سایر صندوق های طلا، هزار میلیارد ریال است و هر یک از سرمایه گذاران می توانند واحدهای این صندوق را با قیمت اسمی ده هزار ریال و قیمت NAV روز از طریق کارگزاری ها خریداری کنند.

سود واحد های این صندوق معاف از مالیات است

وی به مزایای صندوق طلا اشاره کرد و گفت: صندوق طلا به دلیل داشتن بازارگردان، از امکان نقدشوندگی بالایی برخوردار است به طوری که سرمایه گذاران هر زمان که بخواهند می توانند واحدهای صندوق را در بازار بفروشند زیرا با وجود بازارگردان نقدشوندگی آن ضمانت می شود.

وی اظهار کرد: علاوه بر این با توجه به اینکه نگهداری سکه و ارز برای سرمایه گذاران دشوار است، سرمایه گذاران می توانند با خرید هر یک از واحدهای این صندوق، آن را به راحتی نگهداری کنند ضمن اینکه سود واحد های این صندوق معاف از مالیات است.

قائم مقام مدیرعامل شرکت مدیریت سرمایه کیان گفت: از طرف دیگر خرید ارز و سرمایه گذاری در آن به سرمایه قابل ملاحظه ای نیاز دارد ولی با توجه به قیمت واحدهای این صندوق که قیمت اسمی هزار تومان است فرد می تواند با مبالغ کمتر در سکه سرمایه گذاری کند لذا آغاز معاملات ثانویه این صندوق می تواند سرمایه های خرد را به خوبی جمع آوری کند.
بر اساس این گزارش، پذیره نویسی صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای کیان از آذر ماه امسال شروع شد.

هیئت موسسان این صندوق که از نوع صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلا و با ساختار قابل معامله است، شرکت مدیریت سرمایه کیان و شرکت کارگزاری بورس آثل هستند.از دیگر ارکان این صندوق می توان به شرکت مشاور سرمایه گذاری آوای آگاه به عنوان متولی، گروه مالی نور انوار به عنوان بازارگردان و موسسه حسابرسی بیات رایان به عنوان حسابرس آن اشاره کرد.

طبق اساسنامه صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلا کیان، سرمایه گذاری در انواع اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلا، اوراق مشتقه مبتنی بر سکه طلا، اوراق بهادار با درآمد ثابت و گواهی سپرده بانکی موضوع فعالیت آن اعلام شده است.