سال جدید میلادی با ثبت رکورد افزایش قیمت طلا آغاز شد

آغاز سال جدید میلادی با ثبت رکورد افزایش قیمت طلا

به گزارش طلا فروشان به نقل از خبرگزاری تامسون-رویترز، سال جدید میلادی در حالی آغاز می‌شود که قیمت طلا در واپسین ساعات سال ۲۰۱۷ به بالاترین سطح خود در سه ماه اخیر دست یافت. افت شاخص ارزش دلار ایالات متحده، تنش‌های سیاسی جهانی، و کاهش نگرانی‌ها در مورد اثر بالابردن نرخ بهره آمریکا از عواملی هستند که موجب شدند قیمت طلا بیشترین افزایش سالانه در هفت سال اخیر را ثبت نماید.

ارتقای ارزش فلز زرد در سال گذشته میلادی (۲۰۱۷) در شرایطی صورت گرفت که به دلیل تنش‌های کره شمالی، رسوایی ارتباط ستاد انتخاباتی ترامپ با روسیه و امتداد نرخ تورم پایین در ایالات متحده، ارزش دلار ضعیف‌ترین عملکرد سالانه خود از سال ۲۰۰۳ تا کنون را ثبت کرد.

شاخص ارزش دلار در مقابل سبدی از ارزهای معتبر بین‌المللی مثل ین ژاپن و یورو، به پایین‌ترین میزان در طی سه ماه اخیر رسید که موجب شد قیمت طلا به بیشترین رقم از هفته‌ی آخر سپتامبر تا امروز برسد؛ یعنی ۱۳۰۷ دلار و ۶۰ سنت به ازای هر اونس طلا. هر چند در آخر مبادله‌ها کمی این رشد قیمت تعدیل گشت.

رشد سالانه‌ی ۱۲ درصدی قیمت طلا

قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات دیروز با ۰٫۶۰ درصد افزایش به ۱۳۰۲ دلار و ۸۰ سنت رسید. قیمت طلا در پایان معاملات امسال رشدی ۱۳ درصدی را به ثبت رساند. قیمت طلای آمریکا نیز در پایان معاملات دیروز ۰٫۹۳ درصد رشد داشت و به ۱۳۰۹ دلار و ۳۰ سنت رسید. بدین ترتیب قیمت طلای آمریکا نیز شاهد رشد سالانه ۱۲ درصدی بود.

طلا و دلار، نسبت عکس یا مستقل؟

تحلیلگر موسسه ای‌بی‌ان آمرو، ژورژت بوئله گفت که قیمت طلا در سال آینده به دلیل احتمال ترمیم ارزش دلار و رشد بازده اوراق قرضه دولتی آسیب پذیر خواهد بود. هنگامی که میزان سوددهی در بازار سایر کالاها بالا برود، هزینه فرصت سرمایه گذاری در بازار طلا افزایش می یابد.

رابطه معکوس دلار و طلا در حالی تشدید شده که حدود یک ماه پیش این نسبت عکس به شکل نادری تغییر یافته بود و دلار و طلا در ظاهر مستقل از یکدیگر نوسان می‌کردند.

در میان فلزات گرانبها، قیمت پالادیوم بیشترین رشد سالانه را شاهد بود و به افزایش نگرانی ها در مورد کمبود این فلز در بازار رشدی ۵۷ درصدی را به ثبت رساند.

سرنوشت طلا در سال جدید میلادی

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری آربی‌سی‌ولس‌منجمنت تاکید کرد: با افزایش نرخ تورم و کاهش احتمالی شاخص سهام در بازارهای مالی ، قیمت جهانی طلا تا پایان سال جدید میلادی با افزایش روبرو خواهد شد.

وی در ادامه افزود: پیش بینی من این است که قیمت جهانی طلا تا پایان سال جدید میلادی به ۱۴۰۰ دلار خواهد رسید. این در شرایطی است که قیمت جهانی طلا در آخرین روز مبادلاتی سال ۲۰۱۷ میلادی توانسته است سطح مقاومتی ۱۳۰۰ دلاری را شکسته و تا ۱۳۰۳ دلار افزایش یابد.

سرمایه‌گذاران به تعطیلات رفته‌اند!

او در ادامه گفت که بسیار دشوار است بخواهیم درباره ادامه روند صعودی قیمت طلا پس از پایان تعطیلات سال جدید میلادی اظهار نظر کنیم. با بازگشت سرمایه گذاران بین المللی از تعطیلات قیمت طلا احتمالا دستخوش تحولات زیادی خواهد شد. باید منتظر وضعیت شاخص سهام در بازارهای بین المللی به خصوص بازار وال استریت آمریکا بنشینیم.