اروپا عامل مؤثری بر قیمت طلا در سال ۲۰۱۸ میلادی خواهد بود

اروپا عامل مؤثری بر قیمت طلا در سال ۲۰۱۸ میلادی خواهد بود

به گزارش طلا فروشان به نقل از وب‌سایت اخبار کیتکو، یکی از طراحان ارشد راهبرد بازار به نام آدریان دی در اظهار نظری عنوان کرد که گمانه‌زنی‌ها در خصوص مذاکره‌های خروج بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا ، عدم اطمینان درباره‌ی تشکیل دولت تازه در آلمان، بالا گرفتن تنش‌ها میان لهستان و مجارستان با آلمان و فرانسه و مواردی از این قبیل می‌توانند زمینه‌ساز بالا رفتن تقاضای طلا به عنوان کالای امن سرمایه‌گذرای باشد. او دیگر فلزات گرانبها را نیز در شمول کالاهای استراتژیک امن دانست.

او هم‌چنین به انتخابات سراسری ایتالیات اشاره کرد و هم‌چنین بحران‌های ناتمام بدهی در یونان را هم از عوامل مؤثر بر افکار عمومی در سراسر جهان دانست که ممکن است بر سرنوشت قیمت طلا اثرگذار باشند.

آدریان دی اظهار داشت که افزون بر عدم ثبات سیاسی در اروپا ، بازارهای بین المللی به شدت نگران تنش های سیاسی بر سر کره شمالی، اوضاع خاورمیانه و شرق اوکراین است. تنش های موجود در دریای جنوبی چین نیز می تواند عامل مهمی برای نوسانات قیمت کالاهای راهبردی طی ماه های آینده باشد.

او هم‌چنین ادامه داد که هرچند شاخص سهام در بازارهای بین المللی طی سال ۲۰۱۷ میلادی با رشد فزاینده ای روبرو شده ولی شاخص احتمالا تا اواسط ۲۰۱۸ میلادی اصلاح خواهد شد.

دیدگاه کامرز بانک به عنوان بانکی در منطقه اروپا چیست؟

کارشناسان ارشد اقتصادی کامرز بانک آلمان نیز تاکید کردند که نرخ بهره واقعی در اقتصادهای توسعه یافته و صنعتی به خصوص آمریکا هنوز پایین است و حتی در برخی کشورها این نرخ بهره منفی است. این مساله موجب افزایش تقاضا برای طلا و سایر کالاهای راهبردی خواهد شد. پیش بینی می شود تشدید تنش های سیاسی موجب افزایش قیمت طلا به ۱۳۵۰ دلار در هر اونس تا پایان ۲۰۱۸ شود.

شرکت سرمایه گذاری آی جی نیز پیش بینی کرده است که قیمت جهانی طلا در سال جدید میلادی به ۱۵۰۰ دلار خواهد رسید. به اعتقاد تحلیلگران این موسسه، افزایش نرخ تورم و کاهش نرخ بهره واقعی و همین طور ریسک های سیاسی موجب خواهد شد تا قیمت جهانی طلا در سال ۲۰۱۸ با افزایش روبرو شود.

نظر بانک گلدمن ساش چیست؟

البته بانک گلدمن ساش آمریکا پیش بینی کرده است که قیمت طلا تا ۱۲ ماه آینده به کمتر از ۱۲۲۵ دلار خواهد رسید. این بانک بزرگ آمریکایی پیش بینی می کند که قیمت طلا تا ۲۰۲۰ میلادی به ۱۳۷۵ دلار خواهد رسید. تحلیلگران این بانک معتقدند که سال ۲۰۱۸ دوره سختی برای طلا خواهد بود آن هم به خاطر رشد بهتر اقتصادی جهان.

نظرسنجی‌ها چه می‌گویند؟

سرمایه گذاران و کارشناسان اقتصادی وال استریت و مین استریت در تازه ترین نظرسنجی پیش بینی کرده اند که سال ۲۰۱۸ میلادی نیز دوران خوب و درخشانی برای طلا خواهد بود. بر اساس نظرسنجی جدید کیتکو به جای انکه از سرمایه گذاران بین المللی و کارشناسان اقتصادی درباره روند قیمت طلا در کوتاه مدت سئوال پرسیده شود، نظر آنها درباره روند قیمت طلا تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی پرسیده شده است. قیمت طلا سال ۲۰۱۷ میلادی را با رشد ۱۳ درصدی پشت سر گذاشته است. قیمت طلا در پایان مبادلات روز جمعه به بیش از ۱۳۰۰ دلار رسیده است.

در نظرسنجی کیتکو نیوز ۱۵۲۷ نفر شرکت کرده اند که از این تعداد ۹۷۵ نفر معادل ۶۴ درصد پیش بینی کردند قیمت جهانی طلا تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی افزایش خواهد یافت.