نرخ طلا مرز ۱۲۹۵ دلار به ازای هر اونس را رد کرد

نرخ طلا مرز ۱۲۹۵ دلار به ازای هر اونس را رد کرد

به گزارش طلا فروشان به نقل از خبرگزاری تامسون-رویترز، نرخ طلا توانسته سطح مقاومتی ۱۲۹۰ دلار به ازای هر اونس را بشکند.

کاهش شاخص ارزش دلار و افزایش گمانه‌زنی‌ها درباره‌ی تنش‌های سیاسی عرصه جهانی عامل مهمی بر افزایش قیمت جهانی فلز زرد به شمار می‌رود.

رویترز می‌نویسد قیمت هر اونس طلا امروز جمعه مرز ۱۲۹۵ دلار را رد کرده که این میزان بالاترین نرخ طلا از ۲۹ نوامبر تا کنون است. نرخ طلا در چهارشنبه‌ای که گذشت برای اولین بار از نوامبر تا کنون توانست بالاتر از متوسط ۱۰۰ روز اخیر خود را تجربه کند.

نرخ بین‌المللی این فلز گرانبها در هفته‌ی گذشته رشد ۱.۵ درصدی داشته و برای سومین هفته‌ی پیاپی سیر افزایشی را ثبت کرده است. نرخ طلا از آغاز امسال تا امروز که ۲۰۱۷ به آخرین ساعات خود رسیده، ۱۲ درصد افزایش یافته و این رشد را بهترین عملکرد قیمت طلا از ۲۰۱۰ می‌دانند.

طلا همچنین بهترین عملکرد ماهیانه خود را از اوت ثبت کرده و بیش از ۱.۵ درصد رشد داشته است. قیمت طلا روز پنجشنبه نیز برای نهمین روز متوالی افزایش یافت که این طولانی ترین روند افزایش قیمت جهانی طلا از جولای ۲۰۱۱ میلادی به شمار می رود.

نرخ طلا متأثر از شاخص ارزش دلار

شاخص ارزش دلار از ابتدای امسال تاکنون بیش از نُه درصد کاهش داشته است. این بدترین عملکرد ارزش دلار از سال ۲۰۰۳ میلادی به محسوب می شود. کاهش ارزش دلار عامل مهمی در افزایش نرخ طلا در جهان بوده است.

البته فعالان اقتصادی پیش بینی کرده بودند که اجرای طرح دولت ترامپ برای کاهش مالیات ها و سیاست های پولی سختگیرانه فدرال رزرو آمریکا طی ماه های آینده به نفع ارزش دلار خواهد بود. ولی ارزش دلار تاکنون با کاهش روبرو شده است.

نرخ طلا و عاملی به نام نرخ بهره

فدرال رزرو آمریکا طی سال جاری میلادی سه مرتبه نرخ بهره را افزایش داده ولی این مساله نتوانسته است موجب افزایش ارزش دلار و کاهش قیمت جهانی طلا شود. افزایش چشمگیر شاخص سهام در بازارهای مالی آمریکا نیز مانعی برای ادامه روند صعودی قیمت جهانی طلا نبوده است.

تازه ترین آمارها نشان می دهد که خالص واردات طلای چین از هنگ کنگ طی ماه نوامبر بیش از ۲۳.۶ درصد کاهش داشته است. قیمت هر اونس نقره نیز با ۰.۱ درصد کاهش به ۱۶.۸۲ دلار رسیده است. قیمت نقره نیز از ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی تاکنون ۵.۷ درصد افزایش داشته است.

سیر نزولی دلار ادامه دارد

بعضی کارشناسان اقتصادی جهان بر این باورند که مدل ها و نمودارهای تحلیلی نشان می دهد که دلار آمریکا هنوز بالاتر از ارزش واقعی آن است. به نظر می‌رسد زمینه لازم برای کاهش بیشتر ارزش دلار وجود دارد.

بنا به نظر برخی تحلیلگران اقتصادی، سال ۲۰۱۸ میلادی نخستین سالی خواهد بود که نقش فدرال رزرو در تعیین ارزش دلار تا حد زیادی کاهش خواهد یافت.

اگر بانک مرکزی کانادا نیز تصمیم به عادی‌سازی سیاست‌های پولی داشته باشد، ارزش دلار آمریکا تحت فشار بیشتری قرار خواهد گرفت. چنین به نظر می‌رسد که بانک مرکزی کانادا سال آینده دو مرتبه نرخ بهره را افزایش خواهد داد و بانک مرکزی انگلیس نیز افزایش نرخ بهره را در اولویت قرار داده است.