دلار سال آینده با فشار بانک‌های مرکزی بزرگ روبه‌رو می‌شود

دلار سال آینده با فشار بانک‌های مرکزی بزرگ روبه‌رو می‌شود

به گزارش طلا فروشان به نقل از وب‌سایت اخبار کیتکو، در وضعیتی که فعالان اقتصادی جهان بر این نظرند که بانک مرکزی ایالات متحده (فدرال رزرو آمریکا) اصلی‌ترین تعیین‌کننده‌ی نرخ بهره است، اما کارشناسان اقتصادی بین‌المللی اظهار داشته‌اند که بانک‌های مرکزی کشورهای بزرگ دنیا علاوه بر فدرال رزرو، ارزش دلار در سال ۲۰۱۸ را معین خواهند کرد.

به نظر می‌رسد بانک مرکزی ایالات متحده تصمیم دارد در سال ۲۰۱۸ میلادی هم سیاست‌های پولی سخت‌گیرانه را آرام آرام ادامه دهد. اما در وضعیتی که شرایط اقتصادی دیگر کشورهای ثروتمند و صنعتی هم در حال ارتقاست، چنین به نظر می‌رسد که بانک‌های مرکزی کشورهای ثروت‌مند دنیا هم تصمیم دارند سیاست‌های پولی سخت‌گیرانه را در دستور کار بگذارند. برخی علائم حاکی از آن است که بانک‌های مرکزی بزرگ علاوه بر فدرال رزرو هم قصد دارند نرخ بهره را افزایش دهند.

اگر این اتفاق در سال ۲۰۱۸ رخ دهد، در آخر باعث رشد ارزش سایر ارزها در مقابل دلار ایالات متحده می‌شود. مثل یورو و ین ژاپن.

اروپا و ژاپن را نباید نادیده گرفت

کارشناسان اقتصادی وبسایت بریفینگ (briefing) تاکید کردند که سیاست‌های بانک‌های مرکزی جهان عامل تعیین کننده‌ای در سال آینده میلادی خواهد بود. همه نگاه‌ها به سیاست‌های پولی و نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا است ولی نمی‌توان توان بانک مرکزی اروپا و سیاست‌های پولی بانک مرکزی ژاپن را نادیده گرفت.

با وجود این‌که فدرال رزرو آمریکا در سال جاری میلادی سه مرتبه نرخ بهره را افزایش داده است ولی دلار آمریکا ضعیف‌ترین عملکرد خود را در چهارده سال اخیر نشان داده است. شاخص ارزش دلار در برابر سبدی از ارزهای معتبر بین المللی تا روزهای پایانی سال جاری میلادی بیش از ۹ درصد افت داشته است.

شرکت تی دی اس (TDS) بر این باور است که ارزش یورو در برابر دلار تا پایان امسال افزایش خواهد یافت و هر یورو در برابر ۱.۲۷ دلار داد و ستد خواهد شد. ارزش پوند انگلیس نیز با افزایش در برابر دلار به ۱.۳۵ دلار خواهد رسید.

شاخص ارزش هر دلار در برابر ین ژاپن نیز تا پایان سال آینده کاهش خواهد یافت و هر دلار در برابر ۱۰۴ ین مبادله خواهد شد.

ارزش کنونی دلار غیرواقعی است

بعضی کارشناسان اقتصادی جهان بر این باورند که مدل ها و نمودارهای تحلیلی نشان می دهد که دلار آمریکا هنوز بالاتر از ارزش واقعی آن است. به نظر می‌رسد زمینه لازم برای کاهش بیشتر ارزش دلار وجود دارد.

بنا به نظر برخی تحلیلگران اقتصادی، سال ۲۰۱۸ میلادی نخستین سالی خواهد بود که نقش فدرال رزرو در تعیین ارزش دلار تا حد زیادی کاهش خواهد یافت. اگر بانک مرکزی کانادا نیز تصمیم به عادی‌سازی سیاست‌های پولی داشته باشد، ارزش دلار آمریکا تحت فشار بیشتری قرار خواهد گرفت.

چنین به نظر می‌رسد که بانک مرکزی کانادا سال آینده دو مرتبه نرخ بهره را افزایش خواهد داد و بانک مرکزی انگلیس نیز افزایش نرخ بهره را در اولویت قرار داده است.

بالاترین قیمت طلا در ماه اخیر

قیمت طلا امروز پنجشنبه در بازارهای بین المللی به بیش از ۱۲۸۸ دلار رسیده که این بالاترین رقم در چهار هفته اخیر به شمار می رود.

بر اساس این گزارش قیمت طلا اول ماه دسامبر به ۱۲۸۹ دلار در هر اونس رسیده بود. شاخص ارزش دلار آمریکا در برابر سبدی از ارزهای معتبر بین المللی با کاهش اندکی روبرو شده و به ۹۲.۹۹ واحد رسیده است.