نرخ طلا در مقایسه با سیر صعودی روزهای اخیر افت نسبی داشته است

نرخ طلا در مقایسه با سیر صعودی روزهای اخیر افت نسبی داشته است

به گزارش طلا فروشان به نقل از خبرگزاری تامسون-رویترز، نرخ طلا اندکی کاهش یافته است. نرخ جهانی طلا از شروع مبادله‌های چهارشنبه به دلیل افزایش شاخص ارزش دلار امروز با افت نسبی مواجه شده است.

امروز قیمت فلز زرد به هر اونس ۱۲۸۱ دلار یعنی ۰.۱ درصد کاهش نسبت به روز قبل رسیده است. نرخ طلا سه‌شنبه بالاتر از ۱۲۸۴ دلار به ازای هر اونس را شاهد بود که بالاترین سطح قیمیتی طلا در ماه دسامبر محسوب می‌شود.

شاخص ارزش دلار ایالات متحده هم در مقابل سبدی از ارزهای معتبر جهانی مثل یورو و ین ژاپن رشد یافته است و به سطح ۹۳.۲۸ رسیده است. این شاخص در مقایسه با ین ژاپن به ۱۱۳.۳۲ رسیده یعنی ۰.۱ درصد افزایش شاخص.

براساس گزارش رویترز منفجر شدن خط لوله انتقال نفت خام لیبی باعث شده که نرخ بین‌المللی نفت امروز به بیشترین میزان خود در طی دو سال و نیم گذشته دست یابد.

بالا رفتن نرخ کالاهای استراتژیک و با اهمیت در مارکت‌های جهانی تأثیر بسزایی بر رشد شاخص سهام در بازارهای کشورهای در حال توسعه آسیایی داشته است.

اوضاع روابط بین‌الملل در مقطع کنونی

ایالات متحده آمریکا اخیراً تحریم‌هایی را علیه دو مقام رسمی کره‌ی شمالی وضع کرده و این دو را به مشارکت در برنامه موشک‌های بالستیک متهم ساخته است. روسیه مجدداً در زمنیه‌ی میانجی‌گیری بین آمریکا و کره شمالی اعلام آمادگی کرده است.

سخنگوی کاخ کرملین، دیمیتری پسکوف به خبرنگاران اظهار داشت که پوتین و ترامپ در خصوص برقراری تماس با کره شمالی مشورت کرده‌اند. مقامات این دو کشور هم‌چنین در خصوص افزایش گفت‌وگوها میان روسیه و آمریکا بحث و تبادل نظر کردند.

او در ادامه افزود که روسیه آماده‌ی میانجی‌گری میان کره شمالی و ایالات متحده است و چنان‌چه هر یک از دو طرف تمایل داشته باشند، روشیه این نقش را عهده‌دار می‌شود.

جدیدترین آمارهای رسمی خبر می‌دهند که تولید صنعتی چین در سه ماه آخر سال جاری میلادی سیر صعودی‌ای داشته اما رشد حق‌الزحمه‌ها پایین بوده است.

مقدار هزینه‌های مصرفی در بخش خصوصی کشور ژاپن در ماه نوامبر اخیر بیش از میزان انتظارات فعالان و کارشناسان اقتصادی بوده.

چنین به نظر می‌رسد که نرخ جهانی طلا در وضعیت فعلی متأثر از تنش‌های روابط بین‌الملل بویژه در زمینه‌ی اوضاع خاورمیانه و کره شمالی خواهد بود.

نرخ طلا و میزان تقاضای فیزیکی

میزان تقاضای فیزیکی طلا در بازارهای کشورهای در حال توسعه بخصوص آسیای میانه مثل چین و هند اثر پررنگی بر قیمت طلا می‌گذارد. نوسانات ارزش دلار در مقایسه با ارزهای معتبر بین‌المللی هم عامل مهم دیگری برای تعیین قیمت طلا در روزهای آینده است.

برخی کارشناسان می‌گویند که بالا رفتن نرخ طلا پس از آن‌که در هفته‌های پیش از اعلام نتیجه‌ی نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا افت داشته بود، امری طبیعی است و از دیگر سو، همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، رشد حباب‌گونه‌ی قیمت بیت‌کوین متوقف شده و اکنون کاهش قیمت این ارز دیجیتالی موجب شوک زیادی در مبادله‌های جهانی شده است.

صاحب‌نظران بر این باورند که افزایش درگیری‌های سیاسی بین‌المللی بویژه در زمینه‌ی اوضاع کره‌ی شمالی موجب بالا رفتن تقاضای فیزیکی طلا و در نتیجه افزایش قیمت آن در روزهای آینده خواهد شد. با این حال توقف این رشد قیمت در روز گذشته حائز اهمیت است.