تقاضای فیزیکی طلا در سال ۲۰۱۸ به دلیل تنش‌های سیاسی افزایش می‌یابد

نگرانی‌های سیاسی زمینه‌ساز افزایش تقاضای فیزیکی طلا

به گزارش طلا فروشان به نقل از وب‌سایت خلیج‌تایمز، افزایش درگیری‌های سیاسی در صحنه‌ی جهانی اثرگذارترین عامل افزایش تقاضای فیزیکی طلا خواهد شد. کارشناسان اقتصادی مارکت‌های جهانی بر این باورند که افزایش تقاضای کالا و مکان امن سرمایه‌گذاری در ماه‌های آتی، به عامل مهمی بر نوسانات نرخ طلا تبدیل شده است.

در وضعیتی که نگرانی‌های سیاسی و تنش‌ها در ایالات متحده با تصویب لایحه اصلاحات مالیاتی دولت ترامپ رو به کاهش گذاشته اند، چنین به نظر می‌رسد که رشد شاخص ارزش دلار آمریکا در مقایسه با سبدی از ارزهای معتبر بین‌المللی در ماه‌های آینده فشار بالایی بر نرخ جهانی طلا وارد می‌کند اما به نظر می‌رسد این همه‌ی ماجرا نیست.

تحولات نرخ طلا در سال جاری میلادی که به پایان‌اش رسیده‌ایم نشان می‌دهد که نرخ فلز زرد در ماه‌های گذشته خیلی متأثر از تنش‌های سیاسی، نوسانات ارزش دلار، تغییرات شاخص سهام و سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی کشورهای بزرگ جهان بویژه آمریکا قرار داشته است.

افزایش تقاضای فیزیکی به دنبال اجرای طرح مالیاتی آمریکا

انجام طرح مالیاتی ترامپ هم‌چنان با چالش‌های جدی مواجه است. وزیران دارایی اتحادیه‌ی اروپایی با انتشار نامه‌ای، اصلاحات مالیاتی ایالات متحده را به شدت محکوم کردند و آن را در تناقض با سیاست‌های سازمان تجارت جهانی عنوان کردند. به باور این کشورهای عضو منطقه یورو، طرح مالیاتی ترامپ تجارت آزاد و سرمایه‌گذاری آزاد را تهدید می‌کند.

این مسئله نیز اهمیت زیادی دارد که جرومی پاول رئیس جدید فدرال رزرو آمریکا بنا به گفته‌ی خودش قصد دارد چند بار نرخ بهره را در سال ۲۰۱۸ میلادی افزایش دهد. این نگرانی‌ها و گمانه‌زنی‌ها می‌توانند موجب درخشش و افزایش تقاضای مکان امن سرمایه‌گذاری برای طلا شود.

اگر سیر صعودی نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا کندتر از انتظارات سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی باشد، این موضوع می‌تواند به سود نرخ طلا تمام شود.

افزایش تنش‌های سیاسی بین‌المللی هم عامل دیگری بر تقاضا و قیمت طلا خواهد بود. عدم ثبات سیاسی در آلمان، یکی از این تنش‌هاست.

چین و هند دو بازیگر نقش اصلی تقاضای فیزیکی

در بازار تقاضای فیزیکی فلز زرد هم‌چنان چین و هند مهم‌ترین نقش را بازی می‌کنند. چنین به نظر می‌رسد که سیاست‌های اقتصادی و پولی این دو کشور بر تقاضای طلا تأثیر حائز اهمیتی دارد.

اوضاع فشارهای تورمی هم در ماه‌های ابتدایی سال جدید میلادی عامل مهم و اثرگذاری بر تقاضا و نرخ طلا خواهد بود. بر اساس پیش‌بینی‌ها فشارهای تورمی در اقتصاد جهانی در ماه‌های پیش رو افزایش خواهد یافت. برای مثال ژاپن سیاست‌های مالی خود را تا زمان رسیدن به تورم ۲ درصد ادامه می‌دهد.

قیمت طلا در سال ۲۰۱۸ بالا می‌رود

تحلیلگران اقتصادی تأکید می‌کنند که افزایش نرخ بهره آمریکا، وضعیت ارزش دلار، بی‌اعتمادی‌های سیاسی و تقاضای چین و هند از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر قیمت جهانی طلا در سال ۲۰۱۸ خواهد بود.

علی‌رغم افزایش سه مرتبه نرخ بهره فدرال رزرو و رشد فزاینده شخص سهام در بازارهای مالی آمریکا، قیمت طلا در سال ۲۰۱۷ میلادی با درصد رشد دو رقمی روبرو شده است. تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که این روند صعودی در ماه های آینده نیز ادامه خواهد یافت و طلا پیشتاز کالاهای راهبردی خواهد بود.