موسسه های سرمایه‌گذاری: قیمت طلا سال آینده افزایش چشم‌گیری خواهد داشت

موسسه های سرمایه‌گذاری: قیمت طلا سال آینده افزایش چشم‌گیری خواهد داشت

به گزارش طلا فروشان به نقل از وب‌سایت اخبار کیتکو، موسسه بی‌سی بولیِن چنین پیش‌بینی کرده است که سیر نزولی مسلط بر بازار طلا به پایان رسیده و نرخ این فلز گرانبها در سال آتی میلادی به هر اونس ۱۴۰۰ دلار آمریکا ارتقا خواهد یافت.

جوردن الیسئو، کارشناس اقتصادی ارشد مؤسسه‌ی بی‌سی بولیون در این زمینه می‌گوید: «طلا به سیر ترمیم نرخ ادامه خواهد داد. ما چنین پیش‌بینی می‌کنیم که نرخ طلا در سال ۲۰۱۸ به محدوده ۱۳۷۵ تا ۱۴۲۵ دلار حرکت کند.

این کارشناس اقتصادی بازار طلا افزود: «برخی از عوامل کلیدی تاثیرگذار بر قیمت طلا در سال آینده عبارتند از، وضعیت بازار بورس آمریکا، ارزش دلار و سیاست های فدرال رزرو.»

وی افزود که اگر وضعیت بازار سهام آمریکا همچون سال ۲۰۱۷ افزایشی باشد و میزان نوسانات پایین باقی بماند، این در سال ۲۰۱۸ یک خبر منفی برای بازار طلا خواهد بود. اما اگر نوسانات در بازارهای مالی بالا برود و شاخص ها شاهد افت غافلگیر کننده‌ای باشند، آنگاه فلز زرد تا حد زیادی منتفع خواهد شد.

رویکرد فدرال رزرو به سود طلاست / دیدگاه موسسه بی‌سی بولیون

الیسئو افزود، پیش بینی من این است که ارزش دلار در سال ۲۰۱۸ کاهش خواهد یافت و این عاملی برای تقویت قیمت طلا خواهد بود. وی همچنین گفت، رویکرد کمتر تهاجمی فدرال رزرو نسبت به افزایش نرخ بهره نیز می تواند در سال آینده به تقویت فلز زرد بینجامد.

«من قانع نشده‌ام که فدرال رزرو آنگونه که بازارها انتظارش را دارند، رویکردی تهاجمی در مورد افزایش نرخ بهره دارد. همچنان سوالاتی در مورد سطح پایین نرخ تورم وجود دارد و نگرانی‌هایی نیز در خصوص رشد اقتصادی آمریکا مطرح است.»

آینده‌ی تقاضای فیزیکی طلا

الیسئو خاطر نشان کرد، در عین حال احتمالا تقاضای فیزیکی برای طلا در سال ۲۰۱۸ با ثبات باقی خواهد ماند. مشخصاً اینکه تقاضای غربی‌ها برای طلا از پایین‌ترین رقم‌ها در طی حدود یک دهه گذشته بالاتر خواهد رفت. بانک‌های مرکزی کشورهای بزرگ جهان نیز خرید طلا را از سر خواهند گرفت.

در همین حال مؤسسه سرمایه‌گذاری اس‌پی آنگل اعلام کرد، قیمت جهانی طلا پس از تصویب طرح مالیاتی دولت ترامپ در کنگره آمریکا تحت فشار زیادی قرار گرفته و رشد شاخص سهام نیز به این مساله کمک کرده است.

عوامل مؤثر بر قیمت طلا در روزهای آینده

بر اساس این گزارش قیمت طلا در پایان مبادلات هفته گذشته با رشد ۱.۷ درصدی روبرو شده است. تحلیلگران موسسه اس پی آنگل معتقدند که تنش‌های سیاسی بین‌المللی به خصوص اوضاع خاورمیانه می‌تواند موجب افزایش تقاضا و قیمت جهانی طلا شود.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به تازگی تهدید کرده است که کمک‌های مالی به کشورهایی را که از قطعنامه سازمان ملل در رد تصمیم واشنگتن، حمایت کرده اند، قطع خواهد کرد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد پیش‌نویس قطعنامه مخالفت با تغییر وضعیت قانونی قدس را تصویب کرده است. ۱۲۸ کشور به این پیش‌نویس رأی مثبت و ۹ کشور رأی مخالف دادند و ۳۵ کشور نیز رأی ندادند. این قطعنامه تأکید می‌کند که هرگونه اقدامات با هدف تغییر بافت شهر قدس، باطل و بی‌اثر است.

برخی کارشناسان اقتصادی نیز بر این باورند که قیمت جهانی نقره نیز طی سال آینده با افزایش چشمگیری روبرو خواهد شد. قیمت نقره در سال جاری میلادی با نوسانات زیادی مواجه شده است.