نظرسنجی‌ها از افزایش قیمت طلا در هفته‌ی جاری خبر می‌دهند

نظرسنجی‌ها از افزایش قیمت طلا در هفته‌ی جاری خبر می‌دهند

به گزارش طلا فروشان به نقل از وب‌سایت اخبار کیتکو، قیمت طلا در هفته‌ی پیش رو بر اساس نظرسنجی‌ها افزایش خواهد یافت. سیر نزولیِ نرخ طلا در ماه گذشته، متوقف شده و این‌روزها نرخ طلا در حال رشد است. این نظرِ ۱۱ نفر از ۱۷ از کارشناسان اقتصادی خیابان وال (wall street) است که معادل ۵۸ درصد موافق پیش‌بینی افزایش قیمت است.

اما طبق همین نظرسنجی از هفت نفر باقی‌مانده، ۴ نفر (۲۱ درصد) می‌گویند هفته‌ی بعد قیمت طلا تغییر خاصی ندارد و ۲ نفر (۱۱ درصد) عقیده دارند طلا کاهش قیمت را تجربه خواهد کرد.

از سوی دیگر تعداد ۵۱۳ کارشناس و سرمایه‌گذار اقتصادی خیابان مین با مشارکت در نظرسنجی برخطِ وب‌سایت اخبار کیتکو پیش‌بینی خود را از آینده‌ی قیمت طلا ثبت کردند. در این میان ۶۰ درصد آنان یعنی ۳۰۶ نفر برای قیمت طلا افزایش را پیش‌بینی کردند؛ ۲۸ درصد یعنی ۱۴۲ نفر کاهش را پیش‌بینی کردند و ۱۳ درصد یعنی ۶۵ نفر تثبیت قیمت کنونی طلا را انتظار می‌کشند.

نظرسنجی‌ها چه‌قدر اعتبار دارند؟

نرخ جهانی طلا در هفته‌ی پیش حدود ۱.۵ درصد نسبت به میانگین قیمت هفته‌ی گذشته افزایش یافته است. این یعنی دیدگاه کارشناسان و سرمایه‌گذاران وال‌استریت و مین‌استریت در پیش‌بینی هفته‌ی گذشته‌شان درست بوده است. ۶۸ درصد وال‌استریتی‌ها و ۵۷ درصد مین‌استریتی‌ها افزایش نرخ طلا را در نظرسنجی برخط انتخاب کرده بودند.

حدود شصت درصد پیش‌بینی‌های تحلیلگران وال‌استریت و ۵۸ درصد پیش‌بینی‌های سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی جهانی از آغاز سال جاری میلادی تا کنون در نظرسنجی‌ها درست به وقوع پیوسته است.

چنین به نظر می‌رسد که ادامه سیر کاهشی نرخ بیت‌کوین و هم‌چنین ارزش دلار آمریکا ممکن است زمینه‌ساز افزایش هرچه بیشتر قیمت بین‌المللی طلا طی هفته‌ی آتی شود. بعضی تحلیلگران اقتصادی و کارشناسان می‌گویند این روزها ارزش بیت‌کوین و دلار است که به مهم‌ترین عامل مؤثر بر قیمت طلا تبدیل شده است.

عوامل زمینه‌ای مؤثر بر قیمت طلا در هفته‌ی پیش رو

گمانه‌زنی‌ها درخصوص تبعات کاهش مالیات شرکت‌های بزرگ و افزایش نرخ تورم در آمریکا، هم‌چنین افزایش تقاضا در پیشواز کریسمس و سال نوی میلادی نیز بر افزایش نرخ جهانی طلا، نقره و دیگر کالاهای استراتژیک اثر گذاشته است.

بعضی کارشناسان می‌گویند که بالا رفتن نرخ طلا پس از آن‌که در روزهای پیش از اعلام فرجام نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا افت داشته بود، امری طبیعی است و از دیگر سو، همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، رشد حباب‌گونه‌ی قیمت بیت‌کوین متوقف شده و اکنون کاهش قیمت این ارز دیجیتالی موجب شوک زیادی در مبادله‌های جهانی شده است.

صاحب‌نظران بر این باورند که افزایش درگیری‌های سیاسی بین‌المللی بویژه در زمینه‌ی اوضاع کره‌ی شمالی موجب بالا رفتن تقاضای فیزیکی طلا و در نتیجه افزایش قیمت آن در روزهای آینده خواهد شد.

برخی دیگر از صاحب‌نظران هم بر این باورند که در روزهای آینده نرخ طلا بین هر اونس ۱۲۵۵ تا ۱۲۷۷ دلار نوسان خواهد کرد و اگر این دو سطح حمایتی و مقاومتی قیمت طلا شکسته شود، نرخ فلز زرد نوسان بیشتری خواهد داشت.

دیروز اما یورو با کاهش مواجه شد. این کاهش نتیجه‌ی اعلام نتایج انتخابات کاتالونیا و انتشار خبر پیروزی جدایی‌طلبان این منطقه از خاک اسپانیا عنوان می‌شود. باید دید در هفته‌ی پیش رو کاهش ارزش یورو نیز بر قیمت طلا تأثیر خواهد گذاشت یا خیر.