انتشار آمارهای اقتصادی و سرنوشت طلا در روزهای آینده

انتشار آمارهای اقتصادی و سرنوشت طلا در روزهای آینده

به گزارش طلا فروشان به نقل از خبرگزاری تامسون-رویترز، بالا رفتن شاخص اقتصادی ارزش دلار ایالات متحده باعث شده است که نرخ جهانی طلا اندکی نسبت به روز گذشته کاهش یابد و از بیشترین سطح قیمت دو هفته‌ی اخیر خود که دیروز کسب کرده بود، دور شود.

نرخ جهانی طلا با ۰.۱ درصد افت به کم‌تر از ۱۲۶۵ دلار به ازای هر اونس رسیده است. نرخ طلا دیروز به بالای اونسی ۱۲۶۸ دلار رسیده بود که از ۶ دسامبر تا دیروز بالاترین نرخ به شمار می‌رفت.

جدیدترین آمارهای رسمی اقتصادی ایالات متحده خبر می‌دهند از این‌که اقتصاد آمریکا در سه ماه سوم سال ۲۰۱۷ رشد نسبی و متعادلی داشته است. نرخ طلا در هفته‌ای که گذشت حدود ۰.۸۵ درصد رشد داشته است. از دیگر سو شاخص ارزش دلار آمریکا از ابتدای مبادله‌های امروز افزایش نسبی داشته است.

نمایندگان حزب جمهوری‌خواه در کنگره‌ی ایالات متحده به منظور جلوگیری از تعطیلی فعالیت‌های دولت مرکزی، قانون افزایش منابع مالی دولت فدرال را تصویب کردند. این قانون می‌تواند جلوی کسری بودجه‌ی دولت فدرال به تبع تصویب اصلاحات مالیاتی در این کشور را بگیرد، هرچند فشار بیشتری به اقشار کم‌درآمد این کشور وارد خواهد شد.

انتشار آمارهای اقتصادی و سرنوشت طلا

در ساعات پیش رو چنین به نظر می‌رسد که انتشار آمارهای مهم اقتصادی کشورهای مختلف ممکن است بر قیمت جهانی طلا و دیگر کالاهای استراتژیک تأثیرگذار باشد.

انتشار آمارهای وضع رشد اقتصادی در بریتانیا در سه ماه سوم سال ۲۰۱۷ می‌تواند بر شرایط خروج این کشور از اتحادیه‌ی اروپا مؤثر باشد. اتحادیه و انگلستان قرار است طی جلساتی، با محوریت بانک‌های مرکزی دو طرف، در مورد مسائل اقتصادی برگزیت صحبت کنند.

هم‌چنین مسئولان عالی‌رتبه‌ی بانک مرکزی اتحادیه اروپا اخیراً اظهار کرده‌اند که مبادله‌های برپایه‌ی بیت‌کوین و دیگر ارزهای اینترنتی باید مقررات‌گذاری شده و قانون‌مند شوند. نگرانی‌های اتحادیه اروپا عمدتاً‌ در مورد افزایش پول‌شویی به کمک بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال است. به هر حال نمی‌توان اثر بیت‌کوین را بر سرنوشت نرخ طلا و آینده تجارت الکترونیک نادیده گرفت.

امروز اما یورو با کاهش مواجه شد. این کاهش نتیجه‌ی اعلام نتایج انتخابات کاتالونیا و انتشار خبر پیروزی جدایی‌طلبان این منطقه از خاک اسپانیا عنوان می‌شود.

دیروز (پنج‌شنبه) بانک مرکزی ژاپن اعلام کرد که سیاست‌های انبساطی پولی را تغییر نمی‌دهد و قصد دارد این رویه را تا رسیدن به تورم ۲ درصد حفظ کند.

روابط اقتصادی متأثر از تصمیم‌های اخیر آمریکا

دیروز جلسه‌ی مجمع عمومی سازمان ملل درخصوص قطع‌نامه رد تصمیم دونالد ترامپ درباره بیت‌المقدس برگزار شد. بیش از ۱۲۰ کشور به قطع‌نامه پیشنهادی مصر در خصوص رد تصمیم رئیس جمهوری آمریکا در خصوص اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی رأی مثبت دادند.

بنا بر پیش‌بینی‌های مؤسسات تحلیل اقتصادی و کارشناسان، اجرای اصلاحات مالیاتی در آمریکا می‌تواند رشد اقتصادی این کشور را در سال آینده با افزایش مواجه کند. آمارهای جدید رسمی نشان‌دهنده‌ی آن است که رشد اقتصادی ایالات متحده در سه ماه سوم سال ۲۰۱۷ به بالاترین و سریع‌ترین میزان خود طی دو سال گذشته رسیده است.

در این خصوص مؤسسه جی پی مورگان اظهار داشت: «پیش‌بینی ما این است که کاهش مالیات شرکت‌های بزرگ زمنینه‌ساز بالا رفتن هزینه‌های مصرفی می‌شود و در نهایت به سود رشد اقتصادی آمریکا خواهد بود.»