نرخ طلا با تصویب اصلاحات مالیاتی به بیشترین میزان ماه جاری رسید

نرخ طلا به بیشترین میزان خود در ماه جاری رسید

به گزارش طلا فروشان به نقل از خبرگزاری تامسون-رویترز، شاخص ارزش دلار ایالات متحده در مقایسه با واحد پول رسمی ژاپن (ین) و شاخص سهام در بازارهای آسیایی با کاهش نسبی مواجه شده است. این موضوع موجب شده قیمت طلا امروز افزایش یابد. نرخ جهانی طلا امروز به بالاترین میزان طی ماه گذشته رسیده و نگرانی‌های ماه اخیر درخصوص کاهش آرام آرام نرخ طلا را از بین برده است.

امروز قیمت طلا در مبادله‌های بازارهای جهانی به هر اونس ۱۲۶۷ دلار دست یافته است. یعنی ۰.۱ درصد افزایش نسبت به روز گذشته. این میزان بالاترین نرخ طلا از ۶ دسامبر تا کنون محسوب می‌شود.

شاخص ارزش دلار آمریکا در مقایسه با ین ژاپن ۰.۱ درصد افت داشته و هر دلار چیزی حدود ۱۱۳.۲۵ ین مبادله شده است. شاخص ارزش دلار در مقایسه با دیگر ارزهای معتبر جهانی تغییر خاصی نسبت به دیروز نشان نداده است. شاید این به معنای افزایش ارزش ین باشد.

شاخص سهام در مارکت‌های آسیا هم امروز افت نسبی داشته و همین مسئله موجب فشار به قیمت طلا شده. طی ماه‌های اخیر تقاضای فیزیکی طلا در آسیا و کشورهای در حال توسعه به یکی از عوامل تأثیرگذار بر سرنوشت طلا تبدیل شده است.

تأثیر کاهش مالیات شرکت‌های آمریکایی بر اقتصاد این کشور

چهارشنبه بالاخره فرجام لایحه مالیاتی دولت دونالد ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا مشخص شد. نمایندگان با رأی مثبت به این لایحه آن را تصویب کردند و این لایحه مهم‌ترین اصلاحات در مالیات اقتصاد آمریکا از ۳۰ سال پیش تا کنون محسوب می‌شود. اگر ترامپ امضای نهایی این لایحه را انجام دهد، درآمدهای مالیاتی دولت مرکزی در سال‌های پیش رو ۱۵۰۰ میلیارد دلار کاهش می‌یابد.

کارشناسان ارشد اقتصادی و تحلیل‌گران می‌گویند کاهش مالیات‌ها به خصوص در مورد شرکت‌های بزرگ در کوتاه‌مدت زمینه‌ساز رشد اقتصادی می‌شود اما در بلندمدت کسری بودجه و افزایش بدهی‌های دولت فدرال را سبب می‌شود.

آمارهای رسمی جدید در اقتصاد ایالات متحده خبر از این می‌دهد که فروش مسکن در نوامبری که گذشت به بیشترین سطح خود طی یازده سال اخیر در آمریکا رسید.

نرخ طلا تحت تأثیر دیگر عوامل جهانی

لازم به ذکر است که دیروز اتحادیه‌ی اروپایی مقررات تازه‌ای را برای مقابله با برخی اقدامات تجاری چین اعلام کرده است. باید دید در ادامه این موضوع چه تأثیری بر قیمت طلا خواهد داشت.

رئیس بانک مرکزی انگلستان، مارک کارنی درخصوص مسائل و معضلات ساختاری مرتبط با استفاده از ارزهای اینترنتی مثل بیت‌کوین اعلام هشدار کرده است.

بانک مرکزی ژاپن هم، همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد، پس از اتمام جلسه‌ی امروز (پنج‌شنبه) خود، سیاست‌های پولی این کشور را تثبیت کرده و تصمیم گرفته است سیاست پولیِ انبساطی را تا جایی ادامه دهد که نرخ تورم به دو درصد افزایش پیدا کند.

این بانک با انتشار نتایج جلسه‌ی خود مشخص کرد که نرخ بهره کوتاه‌مدت را در میزان ۰.۱- درصد (منفی یک دهم درصد) حفظ کرده.

میزان تقاضای فیزیکی طلا در بازارهای جدید کشورهای در حال توسعه، و برخی تنش‌های سیاسی بین‌المللی مثل وضعیت پایتخت‌شدن بیت‌المقدس برای رژیم صهیونیستی تأثیر مهمی بر قیمت جهانی طلا در روزهای آتی دارند. چنین به نظر می‌رسد که نرخ جهانی طلا و دیگر کالاهای استراتژیک در کوتاه‌مدت متأثیر از انتشار آمارهای مهم اقتصادی آمریکا و فرانسه قرار خواهد داشت.