لایحه اصلاحات مالیاتی، مهم‌ترین عامل مؤثر بر قیمت طلا در ساعات اخیر

فرجام لایحه اصلاحات مالیاتی و تأثیر آن بر قیمت طلا

به گزارش طلا فروشان به نقل از خبرگزاری تامسون-رویترز، قیمت طلا امروز در مقایسه با دیروز تغییر نکرده است. در شرایطی که سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی بین‌المللی در انتظار فرجام وضعیت لایحه اصلاحات مالیاتی ایالات متحده هستند، شاخص ارزش دلار هم‌چنان کمی تقویت شده و سبب شده است تا قیمت طلا تغییر نکند.

نرخ طلا در بازارهای جهانی امروز (چهارشنبه) اونسی ۱۲۶۲ دلار بوده که به معنای آن است که در مقایسه با دیروز عملاً تغییری نکرده است.

دیشب مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا مهم‌ترین لایحه اصلاحات مالیاتی این کشور طی ۳۰ سال گذشته را به تصویب رساند. اکنون فعالان اقتصادی جهانی در انتظار تصمیم مجلس سنا در همین خصوص هستند.

شاخص سهام در مارکت‌های آسیا در ابتدای مبادله‌های امروز پایین آمده. چنین به نظر می‌رسد که وضعیت نهایی لایحه مالیاتی دولت آمریکا در این روزها مهم‌ترین عامل مؤثر بر نرخ بین‌المللی کالاهای استراتژیک و هم‌چنین نرخ مقایسه‌ای ارز است.

مجلس نمایندگان آمریکا به فکر افتاده‌اند تا در زمینه‌ی افزایش بودجه‌ی دولت فدرال به اجماع نظر قطعی برسند تا بتوانند جلوی تعطیلی دولت ایالات متحده را به دلیل رسیدن به سقف بدهی‌ها بگیرند.

آمارهای رسمی جدید خبر از آن می‌دهند که اوضاع ساخت‌وساز خانه در ایالات متحده در ماه نوامبر بهتر شده. رشد اقتصادی کوتاه‌مدت یکی از تبعات انتظار فعالان اقتصادی در مورد به تصویب‌رسیدن افزایش نرخ بهره عنوان می‌شد.

اقدامات اخیر آمریکا در درازمدت اثر منفی می‌گذارند

دیروز نیل کاشکاری، رئیس فدرال رزرو میناپولیس با سه مرتبه بالارفتن نرخ بهره در سال میلادی جاری مخالفت کرد. او امروز در صحبت‌های دیگری اظهار داشته که پایین‌بودن نرخ تورم موجب نگرانی شدید اوست و بانک مرکزی آمریکا نمی‌بایست در ماه‌های پیش رو در خصوص افزایش مجدد نرخ بهره تعجیل کند.

خیلی از تحلیل‌گران و کارشناسان اقتصادی عقیده دارند لایحه اصلاحات مالیاتی واشنگتن ممکن است بتواند در کوتاه‌مدت زمینه‌ی بهبود رشد اقتصادی و رونق کسب‌وکار را فراهم کند اما در درازمدت موجب کسری بودجه و ادامه‌ی رشد بدهی‌های دولت مرکزی می‌شود.

چنین به نظر می‌رسد که نرخ بین‌المللی طلا و نرخ ارز تا فردا به دلیل عواملی چون انتشار آمارهای مهم اقتصادی آلمان، دیگر کشورهای عضو منطقه‌ی یورو و آمریکا نوسان خواهد داشت.

شاخص قیمت تولیدکننده در آلمان یکی از آمارهای رسمی مهم اقتصادی است که انتظار داریم منتشر گردد. منطقه یورو هم قرار است وضعیت تراز تجاری ماه اکتبر گذشته را منتشر کند.

برخی کارشناسان اقتصادی نرخ جهانی طلا و کالاهای استراتژیک را در کوتاه‌مدت متأثر از تنش‌های سیاسی در روابط بین‌المللی می‌دانند. از این جمله می‌تواند به تنش‌ها در خصوص کره‌ی شمالی اشاره کرد.

خرید فیزیکی طلا راهی برای حفظ دارایی

میزان تقاضای فیزیکی طلا و شمش آن در بازارهای جدید کشورهای در حال توسعه به خصوص کشورهای آسیایی مثل چین و هند نیز به عامل مهمی برای نوسان قیمت طلا تبدیل شده است.

این در حالی است که امروز یکی از مقام‌های شورای جهانی طلا در اظهاراتی تأکید کرد که طلا باید به عنوان یک دارایی راهبردی به شمار آید و سرمایه‌گذاران لازم است از طلا به عنوان یک سرمایه‌گذاری برای نگهداری از ارزش دارایی و سرمایه‌ی خود در وضعیت نوسانات شدید اقتصادی و سیاسی استفاده کنند.