نرخ طلا متأثر از عوامل بین‌المللی فراقاره‌ای

نرخ طلا

به گزارش طلا فروشان به نقل از خبرگزاری تامسون-رویترز، نرخ جهانی طلا از آغاز مبادله‌های امروز ثابت بوده است. اکنون فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران در سراسر جهان در انتظار فرجام لایحه اصلاحات مالیاتی دولت ترامپ در مجلس سنا هستند.

نرخ جهانی طلا امروز، سه‌شنبه به هر اونس ۱۲۶۱ دلار آمریکا رسیده که نشان‌گر تثبیت قیمت نسبت به روز گذشته است.

شاخص ارزش دلار ایالات متحده در مقایسه با سبدی از ارزهای معتبر جهانی مثل یورو و پوند در روزهای گذشته کاهشی نسبی را تجربه می‌کند. گمانه‌زنی‌ها در خصوص احتمال تصویب‌نشدن لایحه اصلاحات مالیاتی واشنگتن به عنوان یکی از علل کاهش نسبی دلار عنوان می‌شود.

نرخ تورم و مسئله‌ی کاهش مالیات شرکت‌های بزرگ

برخی نمایندگان مجلس سنا (سناتورها) از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات نسبت به تصویب اصلاحات مالیاتی مخالفت نشان داده‌اند و هم‌چنین اعلام کرده‌اند که هدف ترامپ کاهش مالیات شرکت‌های بزرگ و چند ملیتی است. چیزی که کارشناسان می‌گویند در درازمدت می‌تواند تورم را افزایش دهد و شکاف فقیر و غنی را بیشتر کند.

تحلیل‌گران و کارشناسان ارشد اقتصادی بعضاً اعلام کرده‌اند که در صورت تصویب لایحه ترامپ و اجرای طرح مالیاتی جدید، اقتصاد ایالات متحده در کوتاه‌مدت رشد خواهد داشت اما در بلندمدت کسری بودجه را سبب می‌شود و می‌تواند منجر به افزایش بدهی‌های دولت مرکزی آمریکا شود.

هر چند بسیاری از جمهوری‌خواهان هم‌چنان امیدوارند که این لایحه تصویب شود و رئیس‌جمهوری نیز آن را امضا و ابلاغ کند.

مخالف افزایش نرخ بهره در جلسه فدرال رزرو چه می‌گوید؟

رئیس فدرال رزرو میناپولیس، نیل کاشکاری اظهار داشته است که در جلسه هفته گذاشته‌ی بانک مرکزی آمریکا (فدرال رزرو) مخالف افزایش نرخ بهره بوده است. نگرانی در خصوص وضعیت نرخ تورم در آمریکا علت اصلی مخالفت او با افزایش نرخ بهره است.

فدرال رزرو ایالات متحده آمریکا در سال جاری میلادی سه مرتبه نرخ بهره را افزایش داده. حتی پیش‌بینی می‌شود سال ۲۰۱۸ هم سه بار دیگر نرخ بهره افزایش یابد.

عوامل بین‌المللی مؤثر بر نرخ آتی طلا

پیامدهای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و به تبع آن، خارج‌شده انگلستان از منطقه یورو، نگرانی‌های کارشناسان را موجب شده. ادامه‌ی این گرانی‌ها زمینه‌ساز نوسانات زیادی در بازار ارزها شده است.

هر چند کارشناسان از روزهای گذشته می‌گویند انتظار تغییر خاصی را در سیاست‌های پولی اروپا ندارند و فکر نمی‌کنند بانک‌های مرکزی انگلستان و اروپا به تغییر نرخ بهره دست بزنند.

براساس پیش‌بینی‌ها بانک مرکزی ژاپن در جلسه‌ی پنج‌شنبه‌ی این هفته سیاست‌های انبساطی پول و نرخ بهره را بدون تغییر می‌گذارد.

چنین پیش‌بینی می‌شود که نرخ جهانی طلا و نرخ نسبی ارز در ساعات پیش رو متأثر از انتشار آمارهای مهم اقتصادی کشورهای منطقه یورو و هم‌چنین ایالات متحده خواهد بود. تنش‌های سیاسی جهانی و روابط میان کشورها بویژه در زمینه‌ی کره شمالی و هم‌چنین برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل در خصوص انتخاب قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی از سوی آمریکا، تأثیر زیادی بر بازارهای بین‌المللی دارند.

گفتنی است آمریکا دیروز قطع‌نامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در خصوص مخالفت با تصمیم ترامپ برای به رسمیت‌شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را وتو کرد.

در این میان در مارکت‌های آسیایی شاخص سهام از آغاز مبادله‌های امروز (سه‌شنبه) رشد داشته است.