یک کارشناس اقتصادی: عدم ثبات مالی موجب تقاضای بیشتر طلا می‌شود

افزایش تقاضای طلا در شرایط تنش

به گزارش طلا فروشان به نقل از وب‌سایت اخبار کیتکو، کارشناس ارشد اقتصادی شرکت سرمایه‌گذاری آی‌جی می‌گوید که بالا بردن نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا لزوماً به معنای کاهش نرخ جهانی طلا نیست. در روزهای اخیر کارشناسان می‌گویند نرخ طلا مستقل از ارزش دلار نوسان کرده است.

بر اساس گزارش این پایگاه اینترنتی، وستون تأکید کرد که اگر بانک مرکزی آمریکا در سال آتی میلادی چهار یا پنج مرتبه‌ی دیگر نرخ بهره را بالا ببرد، این کار زمینه‌ساز عدم ثبات شدید مالی می‌شود و سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی را ترغیب می‌کند که طلای بیشتر بخرند و دارایی و سرمایه‌ی خود را حفظ کنند.

او هم‌چنین می‌افزاید که در وضعیتی که نرخ تورم در سال آینده‌ی میلادی (۲۰۱۸) رشد را تجربه خواهد کرد، بازارهای بین‌المللی درانتظار بالا رفتن نرخ بهره فدرال رزرو قرار خواهند گرفت، این در حالی است که تکرار افزایش نرخ بهره ممکن است بی‌ثباتی مالی در ایالات متحده و دیگر کشورها ایجاد کند، آن هم در وضعیتی که مردم بر روی اجرای طرح جدید اصلاح مالیاتی متمرکز می‌شوند و احتمال زیادی وجود دارد مبنی بر این‌که اقتصاد ایالات متحده با کسری بودجه و افزایش بدهی‌های دولتی مواجه شود.

اشتباه فدرال رزرو

او می‌گوید: «به عقیده من فدرال رزرو آمریکا اشتباه سیاسی مرتکب شده. هرچند خیلی‌ها بر این باورند که افزایش نرخ بهره قیمت طلا را کاهش می‌دهد، اما مردم به خاطر حفظ ارزش اموال و سرمایه‌ی خود در برابر عدم ثبات، طلا را انتخاب خواهد کرد.»

آقای وستون می‌گوید که البته اگر فدرال رزرو آمریکا در سال بعد اشتباه خود را تصحیح نماید و اصرار برای افزایش مجدد نرخ بهره نداشته باشد، این موضوع زمینه‌ساز کاهش نرخ جهاین طلا می‌شود.

وستون هم‌چنین می‌گوید: «به باور من لازم است انتظارات تورمی در اقتصاد ایالات متحده را درست تحلیل کنیم. آیا انتظارات و فشارهای تورمی در ایالات متحده به میزانی است که فدرال رزرو نرخ بهره را بخواهد سه یا چهار مرتبه بالا ببرد؟ اگر فدرال رزرو چهار بار نرخ بهره را بالا ببرد، نوسانات [کالاهای استراتژیک] بیشتر می‌شود و این اتفاق موجب افزایش تقاضا و بالا رفتن نرخ جهانی طلا می‌گردد.»

پیش‌بینی این کارشناس ارشد اقتصادی این است که قیمت طلا در سال آینده به اونسی ۱۳۵۷ تا ۱۳۷۵ دلار – در بهترین حالت – برسد و در بدترین حالت امکان دارد به ۱۱۵۰ تا ۱۱۰۰ دلار سقوط کند. چنین به نظر می‌رسد که مهم‌ترین سطح مقاومتی نرخ جهانی طلا در سال آینده ۱۳۰۰ دلار به ازای هر اونس باشد.

بیت‌کوین در کنار طلا ؟

سایت طلا فروشان پیشتر در خبری به علاقه سرمایه‌گذاران برای خرید طلا و بیت‌کوین در تنش‌های سیاسی پرداخته بود. بر مبنای این خبر، نرخ جهانی طلا با نرخ ارزهای معتبر بین‌المللی رابطه عکس دارد. به بیان دیگر، هرگاه بحران‌های اقتصادی جهانی به تصمیم‌گیری مردم و سرمایه‌گذاران جهانی فشار ایجاد کند، این فعالان مجدداً به سرمایه‌گذاری روی فلز زرد و بیت‌کوین می‌اندیشند.

در یکی دو ماه اخیر که ارز اینترنتی بیت‌کوین توانست رکورد شگفت‌انگیزی در سیر صعودی ارزش خود ثبت کند، برخی تحلیل‌گران معتقدند حتی ممکن است در آینده ارزهای دیجیتالی مثل بیت‌کوین جایگزینی امن برای سرمایه‌گذاری در وضعیت‌های بحرانیِ ارزهای بین‌المللی معتبر شوند.