سرنوشت نرخ طلا در سال ۲۰۱۸ میلادی از دید کارشناسان

سرنوشت نرخ طلا در سال ۲۰۱۸

به گزارش طلا فروشان به نقل از وب‌سایت اخبار کیتکو، سرنوشت نرخ طلا در سال ۲۰۱۸ میلادی مانند سال‌های گذشته افزایشی خواهد بود. یکی از کارشناسان اقتصادی شناخته‌شده در بازارهای جهانی (وینس لانسی) نوع نوسانات قیمت جهانی طلا با گذشت سه روز پس از انتشار نتایج نشست فدرال رزرو آمریکا را شاهدی بر این مدعا می‌داند.

او می‌گوید که نوع افزایش قیمت طلا در سه روز گذشته خبر از این می‌دهد که نرخ طلا حتی پس از بالا رفتن نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا هم رشد می‌یابد. چیزی که کارشناسان پیش از این پیش‌بینی‌اش نمی‌کردند.

این کارشناس ارشد اقتصادی می‌گوید که به نظر او نرخ جهانی فلز زرد ممکن است در سال آتی میلادی تا هر اونس ۱۷۰۰ دلار بالا برود که این مقدار نسبت به نرخ کنونی، ۴۵۰ دلار بیشتر است.

او گفت که در روز چهارشنبه حجم مبادلات در بازار طلا ۱۰ هزار مورد بالا رفته است و این موضوع خیلی غیرعادی است. افزایش مبادله‌های طلا در جهان با برگزاری جلسه فدرال رزرو و رشد نرخ بهره توسط این بانک مرکزی، غیرمعمول است اما نشان می‌دهد که روند نرخ طلا در سال آتی هم صعودی می‌شود.

وینس لانسی می‌افزاید: «به نظر من نرخ طلا در کوتاه‌مدت میان ۱۲۵۰ تا ۱۲۷۵ دلار به ازای هر اونس ثابت می‌ماند. اگر طلا بتواند از سطح مقاومتی ۱۲۷۵ دلار عبور نماید خیلی زود تا سطح ۱۳۰۰ دلار رشد می‌کند».

سرنوشت نرخ طلا در گرو تصمیمات آمریکایی

نرخ طلا در هفته‌ی پیش برای اولین بار در ماه اخیر افزایش یافته است. البته هم‌چنان نگرانی‌های متعددی درباره تصویب نهایی لایحه دولت ترامپ در مجس سنا درباره اصلاح مالیات در ایالات متحده وجود دارد.

نرخ طلا از آغاز سال میلادی جاری تا این لحظه ۹ درصد افزایش را شاهد بوده و این موضوع در وضعیتی است که بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را سه مرتبه بالا برده و شاخص سهام هم بسیار افزایش داشته است.

افزایش شگفت‌انگیز ارزش بیت‌کوین و دیگر ارزهای اینترنتی هم مانعی بر سر راه افزایش قیمت طلا بوده هر چند نتوانسته است فشار خیلی سنگینی را بر قیمت طلا ایجاد کند. گفته می‌شود علت این نکته آن است که افزایش بیت‌کوین را نوعی حباب قیمتی عنوان می‌کنند و هنوز فدرال رزرو و بسیاری از بانک‌های مرکزی این ارزهای دیجیتالی را به رسمیت نشناخته اند.

بیل باروش، کارشناس ارشد مؤسسه بلولاین نیز عنوان می‌کند: «سطح حمایتی نرخ جهانی طلا در کوتاه‌مدت ۱۲۴۷ تا ۱۲۵۰ دلار است. به عقیده من با شروع سال میلادی جدید نرخ طلا سیر صعودی‌اش را هم‌چنان ادامه خواهد داد.» اگر سطح حمایتی ۱۲۴۷ دلار قیمت طلا شکسته شود ثیمت طلا تا ۱۲۲۵ دلار سقوط می‌کند.

سرنوشت نرخ طلا و مسئله‌ی اروپا

انتظار می‌رود مذاکرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا هم بر نرخ طلا و سایر کالاهای سرمایه‌ای مؤثر باشد. در بطن این مذاکرات، قرار است نشست‌های مشترکی میان بانک‌های مرکزی اتحادیه و انگلستان برگزار شود که البته کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند سیاست‌های پولی این دو، بعید است دستخوش تغییرات گسترده‌ای شوند.

هم‌چنین مسئولان عالی‌رتبه‌ی بانک مرکزی اتحادیه اروپا اخیراً اظهار کرده‌اند که مبادله‌های برپایه‌ی بیت‌کوین و دیگر ارزهای اینترنتی باید مقررات‌گذاری شده و قانون‌مند شوند. نگرانی‌های اتحادیه اروپا عمدتاً‌ در مورد افزایش پول‌شویی به کمک بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال است. به هر حال نمی‌توان اثر بیت‌کوین را بر سرنوشت نرخ طلا و آینده تجارت الکترونیک نادیده گرفت.