افزایش قیمت طلا برخلاف پیش‌بینی کارشناسان اقتصادی

افزایش قیمت طلا برخلاف پیش‌بینی کارشناسان اقتصادی

نرخ جهانی طلا پس از یک ماه سیر نزولی، حالا با وجود انتشار نتیجه‌ی نشست دو روزه‌ی فدرال رزرو آمریکا افزایش می‌یابد. این افزایش هر چند نسبی است اما موجب تقویت ارزش طلا در مقابل ارزهای بین‌المللی شده و این موضوع کارشناسان اقتصادی را شگفت‌زده کرده است.

به گزارش طلا فروشان، نرخ جهانی طلا در آخرین مبادله‌های دیروز (جمعه) به بیش از اونسی ۱۲۵۷ دلار دست یافته است. این رقم در حالی است که در مقایسه با نرخ هفته‌ی پیش این فلز، ۰.۷ درصد رشد را تجربه می‌کند.

پیش‌بینی می‌گردد در سال میلادی آتی (۲۰۱۸) فدرال رزرو سه مرتبه‌ی دیگر نرخ بهره را بالا ببرد. فدرال رزرو در پایان جلسه‌ی روز چهارشنبه نرخ بهره را برای مرتبه‌ی سوم در سال جاری میلادی بالا برد. طبق بیانیه فدرال رزرو نرخ بهره ۰.۲۵ درصد بالا رفته است.

این در وضعیتی است که از چند روز پیش از برگزاری نشست دو روزه‌ی فدرال رزرو، گمانه‌زنی‌های تحلیل‌گران و کارشناسان اقتصادی در این زمینه بود که بالا رفتن نرخ بهره می‌تواند به سیر نزولی نرخ جهانی طلا دامن بزند، در حالی که عکس آن اتفاق افتاده است و طلا گویی مستقل از دلار افزایش نسبی داشته است.

کارشناسان اقتصادی علت را چه می‌دانند؟

چنین به نظر می‌آید که فدرال رزرو در ماه‌های آتی برحسب سرعتی که سرمایه‌گذاران توقع دارند، افزایش نرخ بهره را انجام نخواهد داد. بنا به نظر و تحلیل برخی کارشناسان اقتصادی، بیان دیدگاه‌های بعضی از مقامات عالی‌رتبه در فدرال رزرو آمریکا در زمینه‌ی وضعیت نرخ تورم، اثر بسیاری بر رشد نرخ طلا و کاهش ارزش دلار داشته است. هرچند برخی دیگر نیز بر این باورند رابطه‌ی معکوس طلا و دلار چندی است برهم خورده است.

تنش‌ها و فشارهای سیاسی جهانی اثر شدیدی بر افزایش قیمت و میزان تقاضای فیزیکی طلا داشته است. نرخ طلا نسبت به ابتدای سال میلادی حدود ۹ درصد افزایش را تجربه کرده. شایان دکر است که نرخ طلا در سال ۲۰۱۷ میلادی در حالی رشد داشته که فدرال رزرو سه مرتبه‌ی دیگر نرخ بهره را بالا برده است.

در یکی دو ماه اخیر بالا رفتن شاخص سهام و رشد ارزش ارزهای اینترنتی بویژه بیت‌کوین هم جلوی افزایش قیمت طلا را نگرفته. هر چند هفته‌ی پیش سیر نزولی طلا موجب افزایش نگرانی‌های پراکنده‌ای میان برخی فعالان اقتصادی شده بود. اکنون طلا و بیت‌کوین را دو مکان مناسب برای سرمایه‌گذاری در وضعیت تنش‌های سیاسی قلمداد می‌کنند.

عوامل تأثیرگذار بر قیمت طلا در هفته‌های آینده

برخی از عوامل مؤثر بر قیمت طلا در ماه‌های پیش رو ممکن است تغییرات شاخص ارزش دلار در مقایسه با سبدی از ارزهای معتبر بین‌المللی مثل پوند و یورو، و سیاست‌های مالی و پولی بانک‌های مرکزی کشورهای ثرومند جهان به خصوص فدرال رزرو آمریکا باشند.

در سال‌های گذشته همواره نرخ طلا در ماه نخست سال میلادی با افزایش مواجه شده است. برخی تحلیلگران بر این باورند که نرخ طلا در اولین ماه سال میلادی ۲۰۱۸ هم سیر افزایشی را ادامه دهد.

مقدار تقاضای فیزیکی طلا در بازارهای جدید مثل برخی مارکت‌های آسیایی و کشورهای در حال توسعه نیز از عوامل مؤثر بر سرنوشت قیمت طلا در هفته‌های آینده به شمار می‌رود. هم‌چنین انتشار آمارهای مهم اقتصادی ایالات متحده، کشورهای عضو منطقه یورو، چین و ژاپن هم ممکن است عامل سرنوشت‌سازی در تغییرات نرخ ارز و نرخ بین‌المللی طلا و سایر کالاهای استراتژیک باشد.