علاقه سرمایه‌گذاران برای خرید طلا و بیت‌کوین در تنش‌های سیاسی

بیت‌کوین و قیمت طلا

به گزارش طلا فروشان به نقل از وب‌سایت کوین اسپیکر، نرخ جهانی طلا با شاخص ارزش ارزهای معتبر بین‌المللی رابطه معکوس دارد. به معنای دیگر، هر زمان بحران‌های اقتصادی به تصمیم‌گیری فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران جهانی فشار ایجاد کند، این فعالان مجدداً به سرمایه‌گذاری روی فلز زرد و بیت‌کوین می‌اندیشند.

در یکی دو ماه گذشته که ارز دیجیتالی بیت‌کوین توانست رکورد عجیبی در روند صعودی ارزش خود ثبت کند، بعضی تحلیل‌گران معتقدند حتی ممکن است در آینده ارزهای دیجیتالی مثل بیت‌کوین جایگزین امنی برای سرمایه‌گذاری در وضعیت‌های بحرانیِ ارزهای بین‌المللی مثل دلار و یورو شوند.

دیدگاه‌های رسمی درباره‌ی بیت‌کوین چیست؟

با برگزاری نشست دوروزه‌ی اخیر فدرال رزرو آمریکا و انتشار نتایج آن در یک نشست مطبوعاتی، جانت یلن رئیس فدرال رزرو بیت‌کوین را فاقد ارزش بالذات دانست و گفت این ارز ابزار سفته‌بازی است و ما قصد نداریم بیت‌کوین را به رسمیت بشناسیم. این در وضعیتی است که شروع مبادله‌های رسمی مبتنی بر بیت‌کوین در آسیا و آمریکا بخصوص در بازار شیکاگو باعث شده ارزش جهانی این ارز دیجیتالی افزایش یابد. هرچند راه زیادی باقی مانده است تا بسیاری از کشورهای جهان بیت‌کوین را به رسمیت بشناسند.

مؤسسه پولی جی‌پی مورگان در ایالات متحده معتقد است که روزی بیت‌کوین جایگزین طلا برای یک مکان امن سرمایه‌گذاری فعالان اقتصادی می‌شود. از نقاط شباهت بیت‌کوین و طلا آن است که هر دوی این‌ها در مقابل نوسانات شدید اقتصادی و بحران‌های اقتصادی در بازارهای مالی، قیمت‌شان افزایش می‌یابند. مثل وضعیت کنونی که با تغییرات سیاست‌های مالی در آمریکا، قیمت طلا بعد از نزول کم‌سابقه در ماه اخیر، مجدداً رو به افزایش می‌رود.

فلز زرد مقابل فشارها و تنش‌های سیاسی جهانی با افزایش تقاضا و در نتیجه قیمت روبه‌رو می‌شود. نرخ جهانی طلا بلادرنگ با برگزاری همه‌پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپایی (همه‌پرسی برگزیت) رشد محسوس و قابل توجهی یافت.

بیت‌کوین و بُعدِ بدبینانه‌ی آن نسبت به طلا

شواهد نشان می‌دهد قیمت بیت‌کوین هم متأثر از پایین‌آمدن قیمت ارز در بازارهای جهانی با رشد مواجه می‌گردد. آمارهای رسمی کشورها و بانک‌های مرکزی خبر می‌دهند که در وضعیتی که رویه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و منطقه یورو سرعت یافته، علاقه‌ی سرمایه‌گذاران برای خرید طلا و بیت‌کوین به شکل یک‌نواخت رو به رشد گذاشته است.

هر چند نباید فراموش کرد رشد تصاعدی قیمت تعادلی بیت‌کوین این روزها بر قیمت طلا فشار زیادی وارد کرده است. مسئولان عالی‌رتبه‌ی بانک مرکزی اتحادیه اروپا اخیراً اظهار کرده‌اند که مبادله‌های برپایه‌ی بیت‌کوین و دیگر ارزهای اینترنتی باید مقررات‌گذاری شده و قانون‌مند شوند. نگرانی‌های اتحادیه اروپا عمدتاً‌ در مورد افزایش پول‌شویی به کمک بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال است.

در روزهای گذشته قیمت بیت‌کوین عدد ۱۷ هزار دلار را رد کرده است. هر چند بسیاری از تحلیل‌گران این قیمت را حباب‌گونه می‌دانند اما شروع مبادله‌های رسمی بر پایه‌ی بیت‌کوین خود از عوامل تأثیرگذار بر بالارفتن قیمت این ارز دانسته شده است.

سرنوشت طلا در روزهای آتی

در این میان، عامل دیگری که بر نوسانات آینده طلا تأثیرگذار خواهد بود، احتمال خارج‌شدن دلار از رویه‌های ارزی برخی کشورهای ثروتمند از جمله چین و روسیه است. چین، روسیه و ونزوئلا در تلاشند با چنین کاری بتوانند اثر تحریم‌های ایالات متحده بر خود را خنثی سازند.

انتظار می‌رود مذاکرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا هم بر نرخ طلا و سایر کالاهای سرمایه‌ای مؤثر باشد. در بطن این مذاکرات، قرار است نشست‌های مشترکی میان بانک‌های مرکزی اتحادیه و انگلستان برگزار شود که البته کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند سیاست‌های پولی این دو، بعید است دستخوش تغییرات گسترده‌ای شوند.