پس از جلسه فدرال رزرو ؛ طلا بالا رفت، دلار ثابت ماند

پس از فدرال رزرو ، نگاه‌ها به اروپا چرخیده است

قیمت جهانی طلا افزایش یافت. این رشد قیمت نسبت به روزهای گذشته به دلیل تثبیت ارزش دلار آمریکا عنوان می‌شود. ارزش دلار با خاتمه یافتن جلسه‌ی دو روزه‌ی فدرال رزرو آمریکا و اعلام نتایج این نشست طی بیانیه‌ای، اندکی پایین آمده بود، اما امروز تغییر محسوسی نداشته است.

به گزارش طلا فروشان، از مهم‌ترین بخش‌های بیانیه‌ی پایانی نشست دو روزه‌ی فدرال رزرو آمریکا، می‌توان به پیش‌بینی این بیانیه از سه مرتبه تغییر دیگر در مقدار نرخ بهره در سال آتی میلادی اشاره کرد. طبق این بیانیه، فدرال رزرو ایالات متحده همان‌طور که انتظار وجود داشت، ۰.۲۵ درصد افزایش نرخ بهره را تصویب کرد.

نرخ جهانی طلا در پایان مبادله‌های روز چهارشنبه، حدود یک درصد رشد داشته بود؛ امروز هم قیمت طلا در مارکت‌های جهانی میزان ۰.۱۵ درصد افزایش یافته یعنی قیمت این فلز گرانبها به اونسی ۱۲۵۷ دلار ارتقاء یافته است.

با احتساب میزان افزایش نرخ بهره، فدرال رزرو نرخ بهره را به ۱.۵ درصد رسانده. در نتیجه، شاخص ارزش دلار در قیاس با ارزهای معتبر جهانی مثل یورو و پوند، دیروز ۰.۷ درصد افت را شاهد بود ولی امروز تغییر محسوسی نداشته و در همین مقدار تثبیت شده است.

چرا فدرال رزرو نرخ بهره را بالا برد؟

با توجه به کاهش میزان بی‌کاری و هم‌چنین نزول نرخ تورم در ایالات متحده در ماه نوامبر، افزایش نرخ بهره پیش‌بینی می‌شد. این در حالی است که کاهش نرخ تورم در ماه گذشته ممکن است در مرتبه‌های بعدی افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا نقش مهمی ایفا کند.

از دیگر سو بیانیه پایانی جلسه دو روزه‌ی فدرال رزرو بیان می‌کند که کمیته بازار آزاد این نهاد، انتظار خود را از کم‌ترین سطح پایدار بی‌کاری بلندمدت به مقدار ۴.۶ درصد رساند، یعنی مقامات رسمی فدرال رزرو معتقد اند که کاهش بی‌کاری ممکن است تورم را افزایش بدهد.

در نشست مطبوعاتی پایانی این جلسه‌ی دو روزه، رئیس فدرال رزرو، جانت یلن گفت که افزایش اندک اندک نرخ بهره در سال بعد ادامه می‌یابد.

او هم‌چنین تأکید کرد که هنوز بعضی از اعضای فدرال رزرو با اجرای رویه‌های پولی و مالی متفاوت مخالف اند. قسمتی از افزایش شاخص‌های سهام به این دلیل است که انتظارات در مورد تصویب اصلاحات مالیاتی توسط لایحه دولت ترامپ بالا رفته است.

او ادامه داد که بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال ارزش ذاتی ندارند و ابزاری برای سفته‌بازی هستند و فدرال رزرو آمریکا نقشه‌ای برای رسمیت‌بخشیدن به بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتالی ندارد.

قیمت طلا در آینده نزدیک باز هم دستخوش تغییر می‌شود

از سوی دیگر، مجلس سنای ایالات متحده آمریکا قرار است هفته بعد لایحه مالیاتی دولت ترامپ را به رأی بگذارد. موردی که خود به تنهایی فشارهای زیادی را به قیمت طلا وارد خواهد کرد.

با پایان نشست دو روزه‌ی فدرال رزرو در آمریکا، حالا نگاه‌ها به طرف اروپا چرخیده است. اکنون فعالان اقتصادی و تحلیلگران منتظر برگزاری جلسه مشترک بانک مرکزی اتحادیه اروپایی و بانک مرکزی انگلستان هستند. این جلسه در ساعات آتی برگزار می‌شود و نقش مهمی در نوسانات نرخ طلا و ارزش ارزهای معتبر بین‌المللی ایفا خواهد کرد. هر چند کارشناسان از روزهای گذشته می‌گویند انتظار تغییر خاصی را در سیاست‌های پولی اروپا ندارند و فکر نمی‌کنند بانک‌های مرکزی انگلستان و اروپا به تغییر نرخ بهره دست بزنند.