فدرال رزرو: بهره بانک مرکزی آمریکا ۰.۲۵٪ افزایش یافت + تأثیر بر قیمت طلا

قیمت طلا بدون تغییر معنادار در انتظار نتیجه فدرال رزرو

طی روزهای گذشته بسیاری از کارشناسان اقتصادی، تحلیلگران قیمت طلا، فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران بین‌المللی منتظر برگزاری جلسه‌ی دو روزه‌ی فدرال رزرو آمریکا بودند. اکنون در وضعیت اعلام نتایج این نشست‌ها، قیمت طلا بدون تغییر معنادار به روند اخیر خود ادامه می‌دهد. هر چند باید تا فردا منتظر نوسانات قیمت طلا باشیم. این در حالی است که در سه روز گذشته هم، قیمت طلا مستقل از شاخص ارزش دلار ظاهر شده بود.

فوری: دقایقی پیش فدرال رزرو طی بیانیه‌ای اعلام کرد نرخ بهره بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا با ۰.۲۵٪ افزایش، به ۱.۵٪ رسید.

به گزارش طلا فروشان به نقل از خبرگزاری تامسون-رویترز، نرخ جهانی هر اونس طلا دیروز به ۱۲۳۵ دلار رسیده بود که کم‌ترین میزان از نیمه‌ی دوم جولای سال جاری میلادی تا کنون به شمار می‌رود. امروز اما قیمت این فلز زرد پس از انتشار نتیجه‌ی جلسات فدرال رزرو، اندکی افزایش یافته؛ یعنی هر اونس ۱۲۵۳ دلار آمریکا. پیش‌بینی می‌شود تا ساعات آینده قیمت طلا نوسانات بیشتری داشته باشد.

ساعاتی قبل پیش‌بینی برخی تحلیلگران اقتصادی از این خبر می‌داد که فدرال رزرو آمریکا با پایان نشست امروز خود نرخ بهره را بالاتر ببرد و در سال میلادی آتی هم مجدداً نرخ بهره افزایش پیدا کند. شاخص ارزش دلار ایالات متحده در مقایسه با برخی ارزهای معتبر جهانی مثل یورو و پوند هم بالاتر رفته و به بیشترین میزان خود در ۴ ماه گذشته دست یافته است.

علاوه بر فدرال رزرو ، عوامل آمریکایی مؤثر بر قیمت طلا کدام اند؟

آمارهای رسمی اقتصادی جدید خبر از افزایش قیمت تولید در ایالات متحده در ماه نوامبر می‌دهند. بنزین و دیگر سوخت‌ها نیز طی این مدت افزایش قیمت داشته‌اند که این خود عامل فشار بر هزینه‌های تولیدکننده و نهاده‌های تولید در این کشور بوده است.

وزیر خارجه دولت ترامپ، رکس تیلرسون عملاً پیشنهاد مذاکره مستقیم و بدون قید و شرط با رهبران کره شمالی را پیش کشیده است. این پیشنهاد در حالی مطرح می‌شود که واشنگتن پیش‌تر برای این مذاکره پیش‌شرط تعیین کرده بود. آمریکا خواسته بود رهبران پیونگ یانگ زرادخانه هسته‌ای خود را متوقف کند تا زمینه مذاکره فراهم شود.

عوامل مؤثر بر قیمت طلا در آسیا هم روز به روز در حال تغییرند. در این زمینه بانک مرکزی ژاپن بنا به تحلیل برخی منابع آگاه عجله‌ای برای توقف سیاست‌ها و رویه‌های انبساط پولی و مالی در حال حاضر ندارد. لازم به ذکر است که تقاضای طلای فیزیکی در بازارهای آسیایی رو به افزایش است.

عوامل اروپایی مؤثر بر قیمت طلا کدام اند؟

گمانه‌زنی‌ها درباره برگزیت همچنان ادامه دارد. بسیاری از تحلیلگران سیاسی و اقتصادی درباره مذاکرات روند خارج‌شدن بریتانیا از اتحادیه اروپایی اعلام نگرانی کرده‌اند. در خبرهای روزهای گذشته نوشتیم بسیاری از فعالان اقتصادی اعلام نتایج نشست‌های مشترک بانک مرکزی اتحادیه اروپا و بانک مرکزی انگلستان را انتظار می‌کشند. هر چند برخی بر این باورند که این نتایج در صورت اعلام، تفاوت چندانی با رویه‌ی سابق همکاری انگلیس با اتحادیه اروپا نخواهد داشت.

این در حالی است که مقدار تورم در ماه نوامبر در انگلستان به بیشترین میزان خود طی ۶ سال گذشته رسیده که از پیامدهای برگزیت دانسته می‌شود. در ساعات پیشِ رو نرخ طلا و دیگر فلزات گرانبها تحت تأثیر اعلام نتایح جلسه دو روزه فدرال رزرو خواهد بود. انتشار آمارهای مهم اقتصادی کشورهای عضو منطقه یورو هم بر سرنوشت قیمت طلا تأثیر بسزایی خواهند داشت. نیز، باید دید سیاست‌های روسیه، چین و دیگر کشورها در مواجهه با ارزش بالای دلار در این روزها چیست.