عوامل مؤثر بر قیمت طلا در حال تغییرند

عوامل مؤثر بر قیمت طلا در حال تغییرند

به گزارش طلا فروشان به نقل از خبرگزاری تامسون-رویترز، امروز سه‌شنبه، پیش از آغاز جلسه‌ی رسمی فدرال رزرو آمریکا در مورد نرخ بهره، قیمت طلا قدری افزایش نسبت به دوشنبه داشته. این افزایش در حالی صورت می‌گیرد که قیمت طلا دیروز در پایان مبادله‌ها مقداری کاهش یافته بود.

امروز نرخ جهانی طلا به ۱۲۴۳ دلار به ازای هر اونس رسیده، یعنی ۰.۱ درصد رشد در مقایسه با قیمت دیروز. این قیمت تعادلی محصول مبادله‌های امروز در مارکت‌های جهانی است.

شاخص نسبت ارزش دلار آمریکا در قیاس با تعداد زیادی از ارزهای معتبر جهانی (مثل یورو و پوند) هم اندکی تغییر کرده و به ۹۳.۹۲ رسیده. این دومین روزی است که نسبت عکس شاخص ارزش دلار و قیمت جهانی طلا بر هم خورده است. شاید بتوان از این پس این معادله را چند مجهولی به جای دو مجهولی دانست.

مارکت‌های آسیا هم شاهد بالا رفتن شاخص سهام برای چهارمین روز پیاپی هستند. بنا به تحلیل رویترز این افزایش شاخص سهام در آسیا ناشی از افزایش انتظارها به بهبود چشم‌انداز بین‌المللی اقتصاد بوده است.

طی هفته‌های اخیر احتمال تصویب طرح اصلاحات مالیاتی در مجلس سنای آمریکا به یکی از مهم‌ترین اخبار اقتصادی ثابت تبدیل شده. واشنگتن هم‌چنین اعلام کرده که رئیس جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ فردا (چهارشنبه) می‌خواهد درباره‌ی این طرح اصلاحات مالیاتی (که لایحه نیز دانسته می‌شود) به شکل رسمی سخنرانی کند.

با وجود کاهش نگرانی‌های افکار عمومی آمریکا نسبت به معضل بی‌کاری در این کشور و کاهش تقاضاهای بیمه بی‌کاری، آمارهای رسمی جدید در حوزه‌ی اشتغال ایالات متحده خبر از ناامیدی از افزایش حق‌الزحمه‌ها می‌دهد و نگرانی‌های بسیاری درباره بالا بودن مقدار تورم در این کشور شنیده می‌شود.

بیت‌کوین: حباب قیمتی یا شروع مبادله‌های رسمی؟

در این بین، رشد تصاعدی قیمت معادلی بیت‌کوین این روزها بر قیمت طلا فشار زیادی وارد کرده است. مسئولان عالی‌رتبه‌ی بانک مرکزی اتحادیه اروپا اخیراً اظهار کرده‌اند که مبادله‌های برپایه‌ی بیت‌کوین و دیگر ارزهای اینترنتی باید مقررات‌گذاری شده و قانون‌مند شوند. نگرانی‌های اتحادیه اروپا عمدتاً‌ در مورد افزایش پول‌شویی به کمک بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال است.

در روزهای گذشته قیمت بیت‌کوین عدد ۱۷ هزار دلار را رد کرده است. هر چند بسیاری از تحلیل‌گران این قیمت را حباب‌گونه می‌دانند اما شروع مبادله‌های رسمی بر پایه‌ی بیت‌کوین خود از عوامل تأثیرگذار بر بالارفتن قیمت این ارز دانسته شده است.

امروز و فردا (سه‌شنبه و چهارشنبه) فدرال رزرو ایالات متحده تشکیل جلسه می‌دهد و در پایان این نشست دو روزه، بیانیه پایانی منتشر و با حضور جانت یلن، رئیس فدرال رزرو طی یک کنفرانس مطبوعاتی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

سرنوشت قیمت طلا در گرو آینده یورو و دلار

انتظار می‌رود مذاکرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا هم بر نرخ طلا و سایر کالاهای سرمایه‌ای مؤثر باشد. در بطن این مذاکرات، قرار است نشست‌های مشترکی میان بانک‌های مرکزی اتحادیه و انگلستان برگزار شود که البته کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند سیاست‌های پولی این دو، بعید است دستخوش تغییرات گسترده‌ای شوند.

در این میان، عامل دیگری که بر نوسانات آینده طلا تأثیرگذار خواهد بود، احتمال خارج‌شدن دلار از رویه‌های ارزی برخی کشورهای ثروتمند از جمله چین و روسیه است. چین، روسیه و ونزوئلا در تلاشند با چنین کاری بتوانند اثر تحریم‌های ایالات متحده بر خود را خنثی سازند.