آخرین تحولات طلا در آستانه برگزاری نشست فدرال رزرو

آخرین تحولات طلا

به گزارش طلا فروشان به نقل از خبرگزاری تامسون-رویترز، پس از کاهش نرخ جهانی طلا به اونسی ۱۲۴۳ دلار آمریکا که ۲.۶ درصد نزول قیمت از ماه جولای گذشته تا امروز محسوب می‌شود، امروز نرخ این فلز گران‌بها به هر اونس ۱۲۴۸ دلار رسیده است. آخرین تحولات بین‌المللی و این افزایش اندک می‌تواند نشان‌گر تثبیت قیمت طلا باشد، اما باید دید در روزهای مهم پیش رو سیر نزولی قیمت طلا تغییری خواهد داشت یا خیر.

رویترز هم‌چنین می‌نویسد که افزایش احتمال بالا رفتن نرخ بهره توسط فدرال رزرو ایالات متحده آمریکا در نشست‌های فردا و پس‌فردا (۱۲ و ۱۳ دسامبر) موجب رشد ارزش دلار این کشور و به تبع آن، کاهش نرخ جهانی طلا در روزهای گذشته شده است. روز دوشنبه ارزش دلار باز هم در مبادله‌ها افزایش نسبی داشته اما این بار بر قیمت طلا اثر نگذاشته است. یعنی تا این لحظه هم طلا و هم دلار اندکی رشد داشته اند.

گمانه‌زنی‌ها و نگرانی برخی فعالان اقتصادی از حباب قیمتی بیت‌کوین در روزهای گذشته موجب افزایش فشار بر نرخ کالاهای استراتژیک مثل طلا، پالادیوم و نقره شده است. از این پس می‌توان بیت‌کوین را هم عاملی مؤثر بر قیمت جهانی طلا دانست.

آخرین تحولات از طرح اصلاح مالیاتی آمریکا

دیروز یکی از نمایندگان جمهوری‌خواه مجلس سنای آمریکا گفته که هنوز درباره‌ی تصویب طرح اصلاح مالیاتی که موجب کاهش مالیات شرکت‌های بزرگ می‌شود، تصمیم‌گیری صورت نگرفته است. سوزان کالینز در حالی این صحبت را مطرح می‌کند که در تصویب طرح نخست اصلاح مالیاتی دولت دونالد ترامپ نقش بسزایی داشت. روز جمعه، ترامپ با امضا و ابلاغ قانونی جدید موجب شد منابع مالی دولت تا دو هفته‌ی آینده فراهم شود.

تنش‌های جهانیِ مؤثر بر قیمت طلا

پس از تصمیم یکسویه‌ی ترامپ در اعلام شهر قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی تنش‌های سیاسی در سرزمین‌های اشغالی فلسطین شدت گرفت. بسیاری از کشورهای عربی و اروپایی با این تصمیم یکسویه مخالفت کرده‌اند و این اقدام با اعتراضات فراگیر در جهان مواجه شده است.

هم‌چنین تنش‌های مرتبط با برنامه‌ی تسلیحاتی و هسته‌ای کره شمالی بالا گرفته و نیروهای نظامی ژاپن با همکاری آمریکا و کره جنوبی قصد دارند مانوری دو روزه برای رهگیری موشک و تثبیت قدرت نظامی خود در این منطقه بر پا کنند. این مانور در حالی برگزار می‌شود که ایالات متحده و کره جنوبی در هفته‌ی پیش، مانوری هوایی با بیش از ۲۳۰ فروند جنگنده مدرن بر پا کردند.

کاهش درخواست بیمه بی‌کاری در آمریکا خبر از ارتقای وضعیت اشتغال در این کشور می‌دهد. این موضوع ممکن است زمینه را برای افزایش نرخ بهره در نشست فردا و پس‌فردای فدرال رزرو بیش از پیش فراهم کرده باشد. البته حق‌الزحمه در اقتصاد این کشور افزایش چندانی نداشته و این خود عامل تأثیرگذاری بر تصمیم‌گیری فدرال رزرو است.

برگزیت هم بر نگرانی‌های فعالان اقتصادی و تحلیل‌گران نشریه‌های اقتصادی سراسر جهان افزوده است. خروج بریتانیا از اتحادیه اروپایی و بیرون آمدن این کشور از بانک مرکزی اروپا می‌تواند بر تقاضای جهانی طلا و در نتیجه، نرخ فلز زرد اثرگذار باشد. جلسه تصمیم‌گیری بانک مرکزی اروپا و بانک مرکزی انگلیس در روزهای آتی برگزار خواهد شد.