کاهش قیمت طلا در روزهای اخیر نسبی است

کاهش قیمت طلا در روزهای اخیر نسبی است

به گزارش طلا فروشان به نقل از وب‌سایت اخبار کیتکو، یکی از مهم‌ترین بانک‌های آلمان با بیرون‌دادن تحلیلی کارشناسانه، خبر از بالارفتن نرخ طلا در سال آینده میلادی داده است. در صورت درست‌بودن پیش‌بینی بانک کامرز آلمان، قیمت طلا برای سومین سال پیاپی رشد خواهد داشت و کاهش روزهای اخیر نسبی است. متوسط قیمت طلا در سه سال گذشته افزایش داشته است.

درست است که نرخ جهانی طلا حدود ۲.۶ درصد طی هفته‌ی پیش کاهش داشته اما در مقیاس بزرگ‌تر، نرخ این فلز گرانبها از ابتدای ۲۰۱۷ تا الان ۸ درصد افزایش داشته است. شاید این نکته‌ای است که در اخبار روزهای گذشته کم‌تر مورد توجه قرار گرفته و کارشناسان سایت طلا فروشان احتمال می‌دهند بی‌توجهی برخی رسانه‌های جریان اصلی به افزایش ۸ درصدی طلا در سالی که گذشت ناشی از نوعی تقابل رسانه‌ای با خرید طلا توسط روسیه باشد.

کاهش یا افزایش قیمت طلا، تابع مسائل بین‌المللی است

عوامل مهمی که در این گزارش به عنوان نیروهای تثبیت‌گر قیمت فلز زرد معرفی شده‌اند، سطح پایین نرخ بهره واقعی و تنش‌های سیاسی ایالات متحده آمریکا و مسائل حل‌نشده‌ی کشورهای اروپایی عنوان می‌شود.

در اخبار چند روز گذشته به اهمیت شکل‌گیری دولت جدید در آلمان و سرنوشت انتخابات مجلس ایتالیا و هم‌چنین نحوه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) بر بالارفتن درخواست طلا و در نتیجه، رشد نرخ آن کم‌تر توجه شده است. باید توجه داشت حتی استقلال کاتالونیا و حواشی آن هم می‌تواند بر قیمت طلا اثرگذار باشد.

اکنون با گذشت دو سال از ریاست جمهوری دونالد ترامپ در ایالات متحده آمریکا، تنش‌های سیاسی داخلی و خارجی این کشور ادامه یافته است. در بعد خارجی این تنش‌ها به خاورمیانه، کره شمالی، ونزوئلا و همچنین روابط تیره روسیه و غرب پیوند دارد که هر یک از این عوامل بر آینده نرخ طلا مؤثر اند.

کاهش پالادیوم قطعی است اما نقره افزایش می‌یابد

یکی از کالاهای جانشین / مکمل فلز زرد، نقره است که براساس اظهار این بانک آلمانی، به دلیل افزایش تقاضای فیزیکی در صنایع، سال ۲۰۱۸ میلادی این فلز نیز رشد قیمت خواهد داشت. این در وضعیتی است که پالادیوم به عنوان دیگر فلز گرانبها در این فضا طی ماه‌های گذشته نوسانات ناپایداری داشته و به احتمال زیاد در سال بعد به دلیل کاهش درخواست این فلز در صنعت اتومبیل‌سازی، سیر نزولی را تجربه خواهد کرد.

این گزارش همچنین می‌گوید میانگین نرخ طلا در شش ماه اول سال میلادی بعدی اونسی ۱۳۰۰ دلار پیش‌بینی می‌شود. این رقم در شش ماه دوم به ۱۲۵۰ دلار خواهد رسید؛ در واقع بانک کامرز متوسط قیمت طلا در سال ۲۰۱۸ میلادی را اونسی ۱۳۲۵ دلار پیش‌بینی می‌کند. پیش‌بینی قیمت نقره نیز به طور میانگین در سال آینده هر اونس ۱۷.۲۵ دلار است.

بانک‌های مرکزی، عامل فراموش‌شده

بنا به نظر این بانک، اصلی‌ترین عامل سرنوشت‌ساز نرخ طلا در سال پیش رو، سیاست‌های پولی توسط بانک‌های مرکزی کشورهای ثروتمند جهان است. بر این اساس بنا به اعلام بانک کامرز نرخ طلا سیر افزایشی خود را همچون دو سال گذشته ادامه خواهد داد. بر همین استدلال سیاست‌های انبساطی مالی زمینه‌ساز پایین‌ماندن نرخ بهره واقعی در اقتصادهای بزرگ دنیا خواهد بود. به عبارت دیگر، هنوز دولت‌ها نقش مهمی در سرنوشت قیمت طلا ایفا می‌کنند.