پیش‌بینی نظرسنجی ها درباره قیمت طلا

پیش‌بینی نظرسنجی ها و قیمت طلا

به گزارش طلا فروشان به نقل از وب‌سایت اخبار کیتکو، فعالان اقتصادی خیابان مین براساس نظرسنجی ها در مورد نوسانات نرخ جهانی طلا در روزهای آینده دیدگاه‌های مختلفی دارند؛ این در حالی است که پیش‌بینی وال‌استریتی‌ها با مین‌استریتی‌ها متفاوت است؛ آن‌ها در مورد ادامه سیر نزولی قیمت طلا اتفاق نظر دارند.

این روزها احتمال افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا به سرخط خبرهای سرمایه‌گذاری بین‌المللی تبدیل شده و موجب شده طلا نتواند در بازارهای بین‌المللی حضور قدرتمندی داشته باشد، چون افزایش ارزش دلار یکی از تبعات افزایش نرخ بهره خواهد بود که نتیجه‌ی آن چیزی نیست جز پایین‌آمدن میزان تقاضای طلا.

ارزش دلار ایالات متحده افزایش یافته است. براساس گزارش کیتکو، این رشد ارزش ناشی از در پیش بودن جلسه‌ی بعد فدرال رزرو است که قیمت جهانی طلا را تحت تأثیر قرار داده است. شاخص سهام هم به دلیل امیدواری برخی سرمایه‌گذاران به تصویب لایحه اصلاحات مالیات در آمریکا بهبود ملموسی داشته است.

نظرسنجی وال‌استریت چه می‌گوید؟

۱۰ نفر از ۱۹ تحلیلگر اقتصادی خیابان وال در نظرسنجی اخیر، کاهش قیمت طلا را مطرح می‌کنند که ۵۳ درصد از این جامعه آماری است. ۷ کارشناس هم – یعنی ۳۷ درصد این جامعه آماری – افزایش قیمت طلا را پیش‌بینی می‌کنند و دو نفر باقی‌مانده، ثبات طلا را انتظار می‌کشند.

نظرسنجی اخبار کیتکو چه می‌گوید؟

در این هفته ۸۴۷ نفر در نظرسنجی وب‌سایت اخبار کیتکو مشارکت داشته‌اند. ۴۷ درصد از میان آن‌ها یعنی ۴۰۰ نفر می‌گویند که قیمت طلا رشد خواهد داشت، ۳۹۳ نفر هم – یعنی ۴۶ درصد – پایین‌آمدن قیمت طلا را مطرح می‌کنند و ۵۴ نفر معادل ۶ درصد اظهار می‌کنند که قیمت طلا ثابت می‌ماند.

کدام نظرسنجی هفته‌ی پیش درست بود؟

طی روزهای اخیر قیمت طلا ۲.۶ درصد پایین آمده است. این در وضعیتی است که ۵۸ درصد تحلیلگران اقتصادی طی نظرسنجی مشابهی در هفته‌ی پیشین، کاهش قیمت طلا را پیش‌بینی کرده بودند و این پیش‌بینی درست از آب درآمد. از دیگر سو ۴۶ درصد فعالان اقتصادی خیابان مین گفته بودند قیمت طلا افزایش می‌یابد که چنین نشد.

دیوید گووت، رئیس واحد فلزات گران‌بها در بنگاه سرمایه گذاری مارکس‌اسپکترون می‌گوید که احتمال پیاده‌سازی سیاست‌های سختگیرانه پولی از سوی فدرال رزرو فشار زیادی بر قیمت طلا آورده و حتی تشدید تنش‌های سیاسی داخلی آمریکا و تنش‌های سیاسی بین‌المللی و کاهش ارزش شاخص سهام هم نمی‌تواند زمینه‌ساز رشد قیمت طلا در وضعیت کنونی شود.

«قیمت طلا با فشار بسیاری مواجه شده و به کم‌تر از متوسط دویست روز پیشین رسیده است.» این نظر رئیس بنگاه سرمایه‌گذاری فانیکس فیوچرز، آقای کوین گرادی است که پیش‌بینی می‌کند سرمایه‌گذاران در روزهای پیش رو فروش ذخایر طلا را ادامه خواهند داد و رشد ارزش دلار آمریکا و بهبود شاخص سهام منجر به فشار بر قیمت طلا شده است.

شنیده‌ها از بعضی کارشناسان مارکت‌های جهانی نشان می‌دهد در هفته‌ی آتی قیمت طلا به اونسی ۱۲۴۰ دلار آمریکا نیز کاهش یابد. تحلیلگران اقتصادی و سرمایه‌گذاران بازارهای جهانی دیدگاه‌های مختلفی درباره سیر قیمت طلا در روزهای پیش رو مطرح می‌کنند.

در وضعیتی که کارشناسان اقتصادی و فعالان این حوزه، نشست فدرال رزرو ایالات متحده آمریکا در ۱۲ و ۱۳ ماه جاری میلادی را انتظار می‌کشند، نظرسنجی اخیر رویترز خبر از احتمال افزایش نرخ بهره در این نشست می‌دهد. تحلیلگران طی این نظرسنجی معتقد هستند فدرال رزرو تا سال بعد سه مرتبه نرخ بهره را بالا ببرد.