قیمت طلا در بازارهای آسیایی افزایش یافت

قیمت طلا در معاملات آسیایی

قیمت طلا در معامله‌های صبح امروز در آسیا رشد کرد. این افزایش در وضعیتی صورت گرفته است که قیمت طلا به کم‌ترین میزان خود در چهار ماه گذشته رسیده بود. دست به کار شدن برای خرید طلای ارزان‌تر در آسیا، یکی از دلایل افزایش قیمت عنوان می‌شود.

به گزارش طلا فروشان به نقل از خبرگزاری تامسون-رویترز، قیمت طلا امروز به اونسی ۱۲۴۸ دلار و ۸۶ سنت یعنی ۰.۲ درصد افزایش در مقابل قیمت دیروز این فلز گرانبها رسید. قیمت طلا دیروز به کم‌ترین میزان خود از تاریخ ۲۶ جولای تا کنون رسیده بود، یعنی هر اونس ۱۲۴۳ دلار و ۷۱ سنت.

اما قیمت طلا در ایالات متحده آمریکا هم‌چنان کاهش داشته. امروز هر اونس طلا به قیمت ۱۲۵۰ دلار و ۷۰ سنت معامله شد؛ یعنی ۰.۲ درصد افت قیمت.

قیمت طلا چرا تنها در بازارهای آسیایی افزایش داشته؟

تاجری در هنگ کنگ در این زمینه اظهار می‌دارد که سرمایه‌گذاران برای خرید ارزان‌تر طلا اقدام کرده‌اند چون بالارفتن ارزش دلار موجب کاهش ارزش طلا شده است. او اما فکر می‌کند قیمت طلا همچنان سیر نزولی خواهد داشت و افزایش امروز ناشی از تقاضای بیشتر است.

در پی تصویب طرحی در مجلس سنای ایالات متحده آمریکا برای تمدید موقت تأمین مالی هزینه‌های دولت واشتنگتن که موجب شد برخی فعالان اقتصادی نسبت به تصویب طرح اصلاح نظام مالیاتی آمریکا خوش‌بین شوند، ارزش دلار امروز هم‌چنان افزایش یافته است.

اثر تنش‌های سیاسی داخلی و خارجی آمریکا بر قیمت طلا

اما ارزش دلار در روز گذشته اندکی کاهش یافته بود که ناشی بود از نگرانی‌ها در مورد تعطیلی دولت آمریکا، هم‌چنین افزایش گمانه‌زنی‌های منفی پس از اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی که تصمیم دونالد ترامپ بود. در همین زمینه گروه فلسطینی حماس روز گذشته در واکنش به تصمیم ترامپ، توقف تلاش‌ها برای سازش را خواستار شده و پدیدآمدن خیزش جدیدی علیه رژیم صهیونیستی را مطرح کرده است.

از دیگر سو کاهش شمار شهروندان آمریکایی برای نام‌نویسی دریافت مزایای بی‌کاری در هفته‌ی گذشته نشان‌دهنده کاهش بیشتر نرخ بی‌کاری در این کشور است که خود زمینه‌ساز افزایش احتمالی نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا می‌تواند باشد.

قیمت طلا را چه متغیرهایی تعیین خواهند کرد؟

از دیگر عوامل مؤثر بر قیمت طلا، رشد بی‌سابقه و حباب‌گونه‌ی قیمت ارز اینترنتی بیت‌کوین است. قیمت بیت‌کوین با رشد ۶۰ درصدی در این هفته به ۱۶ هزار دلار رسیده. کارشناسان اما درباره احتمال حباب قیمت بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال هشدار داده‌اند.

حجم ذخیره طلا در صندوق اس‌پی‌دی‌آر هم کاهشی ۰.۳۱ درصدی داشته و به کم‌تر از ۸۴۲ تن رسیده است. با کاهش نسبی قیمت طلا در روزهای گذشته تقاضای فیزیکی در بازارهای آسیا افزایش را تجربه می‌کند.

قیمت جهانی طلا در ساعات پیش رو متأثر از چند عامل مختلف نوسان خواهد داشت: ارزش دلار، شاخص سهام و تقاضای فیزیکی طلا در کشورهای آسیایی و در حال توسعه. هم‌چنین در صورت انتشار آمارهای مهم اقتصادی کشورهای عضو منطقه یورو، ایالات متحده و نیز چین، قیمت طلا نوسان خواهد کرد.

پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهند که قیمت طلا در سال آینده به طور متوسط به اونسی ۱.۲۹۵ دلار برسد. هم‌چنین مؤسسه جی پی مورگان می‌افزاید که نرخ جهانی طلا در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۱۸ میلادی به هر اونس ۱.۳۴۰ دلار آمریکا خواهد رسید. تحلیلگران طلا فروشان اما بر این باورند که خود این پیش‌بینی‌ها می‌توانند در سطح رسانه‌ای، بر قیمت طلا در سال آینده اثر معکوس بگذارند.