قیمت طلا با رشد ارزش دلار آمریکا به سیر نزولی ادامه داد

قیمت طلا در تحولات اخیر

امروز پنج‌شنبه، رشد ارزش واحد دلار ایالات متحده آمریکا موجب شد از قیمت جهانی طلا در مبادله‌های بین‌المللی کاسته شود. کارشناسان علت سیر نزولی قیمت طلا را فشارهای تحولات اخیر بین‌المللی دانسته‌اند.

به گزارش طلا فروشان به نقل از وب‌سایت خبرگزاری تامسون-رویترز، نرخ بین‌المللی فلز طلا به دلیل افزایش ارزش دلار به کم‌ترین میزان خود ظرف دو ماه گذشته رسیده است.

طبق این خبر قیمت طلا به اونسی ۱.۲۶۲ دلار – یعنی با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به قیمت روز قبل – و حتی کم‌تر از آن رسیده است. در روزهای گذشته بر اثر افزایش ارزش دلار و شاخص‌های سهام در مارکت‌های جهانی، قیمت جهانی طلا نوسانات نزولی را به خود دیده است.

قیمت طلا متأثر از پدیده بیت‌کوین

واحد اعتبار اینترنتی بیت‌کوین در جهان که این روزها رقیب جدی طلا محسوب می‌شود، سیر صعودی قیمت را تجربه می‌کند. قیمت این ارز دیجیتال به ۱۴ هزار دلار رسیده است که این خود، یکی از فشارها بر قیمت طلا عنوان می‌شود. کارشناسان اقتصادی متعددی اما این پدیده را حباب قیمتی بیت‌کوین دانسته‌اند.

اما رشد ارزش دلار آمریکا هم‌ارز با ارزهای معتبر جهانی مثل یورو و پوند نبوده و روند رشد آن از ارزهای جهانی پیشی گرفته است. طبق گزارش رویترز، «شاخص ارزش دلار آمریکا به سبد ارزهای معتبر جهانی» به ۹۳.۵۹ دست یافته و افزایش داشته است. ارزش دلار آمریکا در مقایسه با واحد پول ژاپن (ین) هم دو دهم درصد افزایش داشته، یعنی به ۱۱۲ واحد دست یافته است.

دیشب نمایندگان حزب جمهوری‌خواه در مجلس سنای آمریکا درباره تنظیم لایحه اصلاح مالیات به توافق رسیدند. پخش خبر این توافق احتمال توافق قانون‌گذاران آمریکا برای توافق نهایی و تصویب لایحه مالیاتی جدید پیش از مهلت ۲۲ دسامبر را بیشتر کرده است (امروز ۷ دسامبر است).

قیمت طلا در گرو عوامل بین‌المللی

روز چهارشنبه بانک مرکزی کانادا – همسایه شمالی ایالات متحده آمریکا – تصمیم گرفته نرخ بهره را تغییر ندهد و نرخ پیشین را تثبیت کند.

وزیر برگزیت بریتانیا (وزیر امور خروج این کشور از اتحادیه اروپایی)، دیوید دیویس هم در اظهاراتی تببین کرد: «دولت بریتانیا فعلاً ارزیابی رسمی خاصی درباره‌ی پیامدهای مالی و اقتصادی احتمالی متأثر از خروج از اتحادیه‌ی اروپایی ندارد».

روز چهارشنبه کمیسیون اتحادیه اروپا به‌منظور تحکیم همگراشدن کشورهای منطقه یورو ایده‌هایی پیشنهاد کرده است. این در حالی است که دولت لندن در راستای خروج از اتحادیه اروپا تا ماه مارس سال ۲۰۱۹ در حال تلاش است.

آمارهای رسمی جدید از کاهش واردات طلای هند در ماه نوامبر به نصف میزان سال قبل خبر می‌دهند. پیش از این در خبر اختصاصی طلافروشان از تقاضای طلای آسیا عنوان شد که افزایش قیمت جهانی این فلز گرانبها موجب کاهش واردات کشورهای آسیایی شده است.

برخی تحلیلگران بر این باورند که انتشار آمارهای مهم اقتصادی ایالات متحده آمریکا، کشورهای منطقه یورو، هم‌چنین آمارهای کشور چین ممکن است در چنین وضعیتی بر قیمت طلا در سراسر دنیا کارساز باشد. تغییرات ارزش دلار و شاخص سهام در مارکت‌های جهانی هم عامل تأثیرگذار دیگری بر نوسانات قیمت طلا است. هم‌چنین میزان تقاضای فیزیکی طلا و شمش، و سرمایه‌گذاری‌های مختلف بر این فلز گرانبها هم آثار مختلفی بر قیمت طلا خواهند داشت.