رسانه، بازیگر نوسانات قیمت طلا

به گزارش وب‌سایت طلافروشان به نقل از وب‌سایت اخبار کیتکو، رویه‌های سخت‌گیرانه‌ی فدرال رزرو آمریکا در ماه‌های پیش رو زمینه‌ساز افزایش فشار بر نرخ طلا در سراسر جهان خواهد شد. این نتیجه‌ی تحلیل مؤسسه جی پی مورگان در جدیدترین چشم‌انداز اقتصادی خود برای سال میلادی پیش رو است.

قیمت جهانی برخی فلزات سنگین مثل پلاتین و پالادیوم طبق نظر نویسندگان این گزارش در سال ۲۰۱۸ به‌طورمتوسط به اونسی ۰.۹۶ دلار خواهد رسید. با در نظر گرفتن وضعیت کنونی رسانه‌ای متأثر از انتشار آمارهای اقتصادی آمریکا، اتحادیه اروپا و چین، قیمت این فلزات نیز تا حد زیادی به تنش‌های سیاسی و رسانه‌ای بستگی خواهد داشت. تقاضا برای خرید فیزیکی این فلزات در بازارهای جدید و رو به رشد نیز علت جدیدی برای نوسان‌های قیمت طلا عنوان می‌شود.

پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهند که قیمت طلا در سال آینده به طور متوسط به اونسی ۱.۲۹۵ دلار برسد. هم‌چنین مؤسسه جی پی مورگان می‌افزاید که نرخ جهانی طلا در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۱۸ میلادی به هر اونس ۱.۳۴۰ دلار آمریکا خواهد رسید. تحلیلگران وب‌سایت طلافروشان اما بر این باورند که خود این پیش‌بینی‌ها می‌توانند در سطح رسانه‌ای، بر قیمت طلا در سال آینده اثر معکوس بگذارند.

مؤسسه جی پی مورگان در این زمینه چه می‌گوید؟

کارشناسان ارشد اقتصادی این مؤسسه اقتصادی به کسانی که قصد سرمایه‌گذاری بین‌المللی دارند پیشنهاد کرده تا فعلاً برای مدت کوتاه در بازار طلا سرمایه‌گذاری کنند و برای فروش طلای خود در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۱۸ فرصت را غنیمت شمارند.

در گزارش این مؤسسه مالی در ایالات متحده آمریکا آمده که با تغییرات مالیاتی در اقتصاد آمریکا، این اقتصاد به‌صورت کوتاه‌مدت رشد خواهد داشت اما پیش‌بینی می‌شود این سیاست‌های جدید اقتصادی در آمریکا موجب افزایش تورم شود. هم‌چنین احتمال دارد فدرال رزرو با افزایش نرخ بهره، موجب افزایش فشار بر قیمت طلا شود.

نرخ طلا در سطح جهانی در آغاز نیمه‌ی دوم سال آینده میلادی براساس پیش‌بینی‌ها به ثبات نسبی می‌رسد و سپس در نیمه‌ی دوم ۲۰۱۸ روند صعودی قیمت طلا شروع خواهد شد. مؤسسه یادشده هم‌چنین از احتمال افزایش نرخ بهره، پتج مرتبه‌ی دیگر در سال آینده خبر می‌دهد.

براساس پیش‌بینی همین گزارش قیمت جهانی نقره نیز در سه ماه اول سال ۲۰۱۸ ابتدا کاهش و سپس تا پایان سال، افزایش را به خود می‌بیند.