روسیه به تصمیم پوتین، راهبرد انبارکردن طلا را ادامه می‌دهد

به گزارش وب‌سایت طلافروشان به نقل از راشاتودِی، در سال‌های گذشته بانک مرکزی روسیه خرید طلا از بازارهای جهانی و انبارکردن آن را بشکل وسیعی پی گرفته است. نتیجه‌ی پیاده‌سازی این راهبرد، افزایش حجم ذخیره‌ی طلای بانک مرکزی روسیه بوده است.

سرگِی شِوِتسوف معاون اول بانک مرکزی روسیه، در پیش گرفتن این راهبرد را به دستور مستقیم ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نسبت می‌دهد و می‌گوید که این سیاست را فعلاُ دنبال خواهند کرد.

وی در یک کنفرانس خبری درباره‌ی فلزات گرانبها در این زمینه می‌گوید: «براساس دستورالعمل رئیس جمهوری، بانک مرکزی روسیه افزایش انبارکردن طلا و افزایش سهم طلا از دارایی‌های خارجی را پیاده‌سازی می‌کند و این روند تا چندین سال ادامه خواهد داشت.»

براساس آمار سایت گلد دات اورگ، از زمان انتخاب پوتین به عنوان رئیس جمهوری، میزان ذخیره طلا در این کشور در حدود ۵۰۰ درصد افزایش داشته یعنی در آغاز معادل ۳۴۳ تن بوده است که از آن زمان تا به بیش از ۱۵۰۰ تن رسیده است.

معاون اول بانک مرکزی این کشور همچنین می‌گوید: «هر فرد باهوشی ارزش طلا در اطمینان از امنیت اقتصادی و مالی کشور در وضعیت‌های ژئوپولیتیکی را درک می‌کند.»

روسیه و راهبرد کاهش آسیب‌پذیری به کمک ذخیره‌ی طلا

وب‌سایت اخبار اقتصاد مقاومتی در تحلیلی چنین می‌نویسد که ولادیمیر پوتین بر این باور است افزایش میزان ذخایر طلا زمینه‌ساز افزایش قدرت و مقاومت اقتصادی و کاهش آسیب‌پذیری روسیه در برابر خطرات خارجی می‌شود و از این رو سیاست خرید گسترده طلا و افزایش سهم طلا از دارایی‌های خارجی را به بانک مرکزی این کشور تکلیف نموده است.

بر مبنای تازه‌ترین آمار، میزان ذخایر طلای بانک مرکزی حدود ۱۸۰۰ تن است که بیش از ۱۷.۳ درصد از کل ذخایر خارجی این کشور را شامل می‌شود. در حال حاضر روسیه بعد از آمریکا، آلمان، ایتالیا، فرانسه و چین، ششمین ذخایر طلای جهان را – بر اساس آمارهای جهانی از میزان ذخایر طلای کشورها – دارد.

برخی آمارها از این خبر می‌دهند که در سال ۲۰۱۶ میلادی، بیش از ۳۸ درصد کل طلای خریداری شده‌ی بانک‌های مرکزی کشورها را بانک مرکزی کشور روسیه خریداری و انبار کرده است.

مرتبط: تقاضای طلای آسیا ثابت می‌ماند.