وال‌استریت از کاهش نرخ طلا در هفته آتی خبر می‌دهد

پیش‌بینی فعالان اقتصادی وال‌استریت از پایان اکتبر تا کنون، صعود نرخ طلا بود اما اکنون آن‌ها می‌گویند در هفته‌ی بعد نرخ طلا روند کاهشی را تجربه می‌کند.

به گزارش طلافروشان به نقل از وب‌سایت اخبار کیتکو، جدیدترین نظرسنجی از کارشناسان اقتصادی وال‌استریت بیان‌گر آن است که کارشناسان اقتصادی برای اولین بار نسبت به اواخر ماه اکتبر گذشته معتقدند نرخ طلا طی روزهای آتی با کاهش مواجه خواهد شد.

طبق این گزارش، فعالان خیابان مین و سرمایه‌گذاران جهانی از افزایش جهانی نرخ طلا ظرف هفته‌ی آینده خبر می‌دهند. در نظرسنجی مذکور از ۱۹ کارشناس ارشد اقتصادی خیابان وال، ۱۱ نفرشان به این کاهش نرخ معتقدند و ۴ نفر نیز بدون در نظر گرفتن ظرف زمانی، این کاهش را خبر می‌دهند و ۴ نفر دیگر هم تغییر محسوسی در نرخ طلا را ممکن نمی‌دانند.

وب‌سایت اخبار کیتکو نیز یک نظرسنجی مجازی برگزار کرد که طی آن ۶۱۹ نفر نظر خود را ثبت کردند و مشخص شد ۴۶ درصد آن‌ها افزایش قیمت را انتظار می‌کشند، ۳۷ درصد کاهش نرخ و ۱۵ درصد نیز ثبات قیمت فعلی را مطرح می‌کنند.

۶۸ درصد فعالان اقتصادی خیابان وال (Wall street) در هفته‌ای که گذشت در نظرسنجی‌ها افزایش قیمت طلا را خبر داده بودند؛ ۵۷ درصد سرمایه‌گذاران خیابان مین نیز ثبت رأی مشابهی داشتند. از آغاز سال میلادی جاری تا امروز نزدیک به ۶۰ درصد پیش‌بینی‌های فعالان وال‌استریت و بیش از ۶۰ درصد پیش‌بینی‌های فعالان مین استریت با واقعیت منطبق بوده است.

به جز وال‌استریت دیگران چه می‌گویند؟

همچنین چند تحلیل‌گر اقتصادی در رسانه‌ها در پیش بودن نشست دسامبر فدرال‌رزرو را در نظر می‌گیرند که ممکن است در آن افزایش نرخ بهره رخ دهد و نرخ طلا تحت فشار زیادی قرار بگیرد. بر این مبنا افزایش نرخ بهره ممکن است ارزش دلار را بالا ببرد و تقاضای طلا پایین بیاید. با توجه به این‌که علت واضحی برای بالا رفتن قیمت طلا مشاهده نمی‌شود احتمال افزایش قیمت طلا تقریباً منتفی است مگر آن‌که در این یک هفته تنش‌های بین‌المللی سیاسی دگرگون شود.