حذف دلار از مبادلات بین المللی و سه اثر آن + ۳ بانک ایرانی آماده

تاثیرات حذف دلار از مبادلات بین المللی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ضمن اعلام تاثیرات حذف دلار از مبادلات بین المللی ،از آمادگی ۳ بانک در راستای فراهم شدن زیرساخت ها خبر داد.

معصومه آقاپور علیشاهی
معصومه آقاپور علیشاهی

به گزارش بورس پرس (boursepress) ، معصومه آقاپور علیشاهی در رابطه با حذف دلار از مبادلات بین المللی به خانه ملت گفت: برای اینکه هر دو کشور ، پذیرنده حذف دلار از مبادلات اقتصادی باشند، لازم است مشکلات بانکی حل شده و مجوزهای لازمه صادر شود . اگر شفافیت مبادلات ارزی به واسطه مجوزهای بانکی صورت گیرد هیچ گونه ایراد و اشکال بین المللی در راستای پیمان نامه  FATF به وجود نمی آید.

تاثیرات حذف دلار از مبادلات بین المللی

وی با اشاره به اثرات نوسانات قیمت نرخ ارز بر میزان واردات و صادرات ادامه داد: دومین تاثیرگذاری حذف دلار از مبادلات بین المللی خنثی کردن نوسانات نرخ ارز بر مبادلات است، از سوی دیگر از آنجایی که ایران تحریم دلاری است با حذف این ارز لازم نیست مبادلات را با واسطه انجام دهیم.همچنین انجام مبادلات بین المللی با ارزی غیر از دلار یا حتی ریال باعث می شود که با حجم تبادلاتی که صورت می گیرد ارزش پول ملی در رتبه بندی جهانی ارتقا یابد.
این نماینده مجلس درخصوص اینکه چند کشور با ایران تبادلات بین المللی غیر دلاری خواهند داشت، گفت: در حال حاضر ایران با ۴ کشور اصلی ترکیه، چین، روسیه و کره جنوبی مبادلات بین المللی دارد و اگر این چهار کشور شرایط مبادله بدون دلار را فراهم کنند، تهدیدها و شرایط بانکی آمریکا برای ایران بی تاثیر خواهد شد.

۴ کشور شریک اصلی مبادلات بین المللی ایران هستند

آقاپور علیشاهی با اشاره به اینکه در حال حاضر با دو کشور ترکیه و روسیه در زمینه حذف دلار از مبادلات بین المللی مذاکره شده است، بیان داشت: ایران شریک قوی برای کره جنوبی در زمینه نفت و گاز محسوب می شود و ما نیز خواهان کالا و خدمات آنها هستیم، از سوی دیگر اعتقاد دارم ایران کشوری نیست که بشود از آن چشم‌پوشی کرد چرا که ایران سگک طلایی کمربند خاورمیانه است.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه محقق شدن حذف دلار از مبادلات بین المللی نیازمند همت مسئولان اقتصادی کشور، بانک ها و تجار بخش خصوصی است، اظهارداشت: سه ماه است که برای این کار اقداماتی صورت گرفته و سه بانک صادرات، بانک شهر و بانک ملی آماده اند و شعباتی در خارج کشور دارند. با چین برای حذف دلار صحبت شده و این کار به زودی انجام می شود و با کره جنوبی مذاکراتی در آینده صورت می گیرد.