تاج گل عروس – جشنی لبریز از عشق و برکت

تاج گل و مقاله زیبا

برخلاف تصوری که از تاج گل عروسی دارید که البته به تازگی محبوبیت خاصی پیدا کرده است؛ این ایده، ایده ی جدیدی نیست و زمان پیدایش آن به قرن ها پیش بر می گردد که البته آن را با معانی و مفاهیم خاصی استفاده می کردند.

برای اینکه در این مورد بیشتر بدانید باید سراغ درس تاریخ برویم و از یونان شروع کنیم:

یونان باستان

در یونان باستان از تاج گل گلابی استفاده می کردند بیشتر برای موقعیت های خاص و گرامی داشت اله گان استفاده می کردند در همان موقع بود که داشت حلقه های گل با برگ بو مد شد. به عنوان مثال می شود به ژولیوس سزار اشاره کرد ، این حلقه ها را به سربازانی که در جنگ پیروز می شدند اعطا می کردند و نماد احترام بود.

آثار این تاج گل ها در یک پروژه احداث مترو در شهر تسالونیکی کشف شد. تاج گلی که قدمت آن را ۲۳۰۰ سال گفته اند. محل کشف این تاج گل یک قبرستان در هزار سال قبل بوده است.

تاج گل یونانی

اروپایی های قرون وسطی

در حقیقت در این دوره بود که استفاده از تاج گل از مد افتاد و اما چرا؟

بت پرستانی که از حلقه های گل برای مراسم های مذهبی خودشان و آراستن بت هایشان استفاده می کردند به جرم توهین به مقدسات و کفر محکوم شدند. به زبان دیگر استفاده از تاج گل اصلا امنیت نداشت.

تاج های قدیمی

اوکراینی ها

در اوکراین از تاج گا که به نام وینوک شناخته می شد. معمولا دختران در سن مناسب ازدواج این تاج ها را به سر می گزاشتن و در مراسم ازدواج حلقه های گلی از گل های تلفونی بر سر زوج گذاشته می شد. امروزه از این تاج گل ها بیشتر در فستیوال ها یا مراسم خاص مانند عروسی استفاده می شود.

 

چین باستان

در چین از حلقه های گل به رنگ نارنجی برای عروسی ها استفاده می شد. از آنجایی که درخت هایی با شکوفه های نارنجی همزمان هم شکوفه می دادند و هم میوه، از آنها به عنوان نمادی از باروری و ثروت استفاده می شد واین مفهوم را به همراه داشت که برای زندگی زوج فرزندان زیاد و با برکتی به همراه خواهد داشت.

تاج گل چینی

زمان ویکتوریا

در زمان ملکه ویکتوریا، وی با تاجی از گل های نارنجی که از سنت چینی ها برگفته شده بود. در سال ۱۸۴۰ با شاهزاده آلبرت ازدواج کرد. این شکوفه های نارنجی به قدری در مد روز اروپا تاثیر گزار بود ضرب المثل “وقت جمع کردن شکوفه های نارنجی رسیده” به معنای ازدواج کردن پسران، در بین مردم جای گرفت.

تاج گل ملکه ویکتوریا

۱۹۶۰ در آمریکا

در اواخر ۱۹۶۰ تاج گل توسط هیپی ها به معنای عشق و صلح به آمریکا بازگشت. این حرکت که قرار بود یک نوع خرد فرهنگ به حساب بیاید باعث شد که تاج گل به دنیای مد آمریکا و البته به عروسی ها دوباره راه پیدا کند.

امروزه

چرا ما آن قد شیفته تاج گل شدیم ؟ یکی از دلایل ساده اینکه این گل ها در طول تاریخ نمادی از عشق، باروری و جشن بوده اند و دیگر اینکه این گا ها به سادگی می تواند نشانه ای از شما باشد. شما می توانید گل ها را به سلیقه خودتان از تاج بسیار بزرگ به چند گل رز ساده تغییر دهید.

تاج گل مدرن

منبع: مجله تخصصی طلا و جواهر