ارز مسافرتی اربعین را از چه کانال هایی میتوان تهیه کرد؟

زائران اربعین از چه کانال هایی میتوانند ارز مسافرتی دینار تهیه کنند ؟

زائران اربعین ازین پس می‌توانند  علاوه بر پایانه‌های مرزی در کنار دریافت ریال از کانال‌های بانکی نیز برای تامین ارز مسافرتی اربعین دینار استفاده کنند.

تهیه ارز برای زائران اربعین

هر ساله تامین ارز برای زائران اربعین ، یکی از مسائله مهمی است که با توجه به درخواست پر حجم در این بازه زمانی اهمیت ویژه ای را داراست. تا همین سال قبل که ارز های مسافرتی حذف نشده بود ، زائران تا ۲۰۰ دلار را با نرخ مبادله ای دریافت کنند ، اما در سال جاری توزیع دلار مبادله ای به شکل سال های قبل نخواهد بود . زائران میتوانند ارز مورد نیازشان را از بازار آزاد یا همان صرافی ها تهیه کنند.

اما در جریان هماهنگی‌هایی که برای ارائه خدمات بانکی در پایانه‌های مرزی به ویژه در استان‌های محل تردد زائران انجام شده است، برخی بانک‌ها نسبت به ارائه دینار به زائران اقدام کرده‌اند.

 

تهیه ارز از تنها بانک عراقی دارای شعبه در ایران

گفتنی است بانک تعاون اسلامی تنها بانک عراقی دارای شعبه در ایران که با بانک اقتصاد نوین همکاری دارد ، دینار عراق را در باجه‌های مرزی مهران (پل زائر) و شلمچه (پایانه مسافری) توزیع  خواهد کرد. این ارز با قیمت آزاد و نرخی که در هر روز تعیین خواهد شد و بی محدودیت به زائران عرضه خواهد شد. طبق اعلام بانک تعاون اسلامی زائران با استفاده از کارت‌های بانکی عضو شتاب از طریق پایانه‌های فروش این بانک در شهرهای کربلا، نجف و کاظمین می‌توانند بدون نیاز به پول نقد خرید کنند.

 

بانک شهر هم توزیع دینار را در پایانه‌های مرزی انجام میدهد که زائران می‌توانند از طریق باجه‌های این بانک و بدون کارمزد در چهار پایانه مرزی در ایام اربعین ، دینار دریافت کنند. مرزهای خسروی، مهران، شلمچه و چذابه محل استقرار خودپردازهای ثابت و سیار و استقرار پیشخوان‌های شهرنت این بانک میباشد که میتوانند دینار پرداخت کنند.

 

اما گفتنی است که تمامی بانک‌ها هم براساس هماهنگی که بانک مرکزی بین شبکه بانکی انجام داده است خدمات خاصی را در بازه زمانی سفر اربعین ارائه می‌کند به شکلی که زیرساخت‌ها و امکانات مورد نیاز برای خدمات بانکداری الکترونیک در مناطق مرزی آماده شده و در یکی از این برنامه‌ها سقف برداشت خودپردازها از بانک‌ها از ۲۰۰ هزار به ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافته است. البته  باید بدانید این تغییر در خودپردازهای بانک‌های مستقر در خوزستان ، کرمانشاه و ایلام  اعمال می‌شود.

 

در رابطه با تامین وجه نقد مورد نیاز زائران نیز بانک مرکزی اعلام کرد تابحال بانک‌ها در استان‌های مربوطه اعلام نیاز ۲۰۰ میلیاردی داشتند که این بانک آمادگی  این را دارد تا بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان را نیز تامین کند.