چگونه فرق پلاتین و نقره را تشخیص دهیم؟

پلاتین یکی از فلزات گرانقیمت محسوب می شود که در مقایسه با نقره ارزش بیشتری دارد  ولی شباهت هایی بسیار در ظاهر دارند، که برای کسانی که اطلاعات قبلی نداشته باشند ممکن است مشکل ساز شود.

متاسفانه در بازار تهران مراجعاتی  مبتنی بر اینکه این کالایی که خردیم واقعا اصل است ؟ طلاست ؟ نقره است یا پلاتین ؟ به چشم میخورد و خدا روشکر نظارت اتحادیه طلا بر این موارد این اشتباهات در کار را بسیار کاهش داده است.

اما برای شناختن نقره از پلاتین راه هایی وجود دارد، که اگر در این صنعت هم نباشید براحتی می توانید با چند روش آن را تشخیص دهید.

 

خواندن علامت ها :

     

معمولا کنار قفل یا با تیکه فلزی به صورت آویز یا پشت کار ها علامتی به حروف لاتین حک شده که نشانه اصل بود کالا است.

اما این علامت ها به چه معناست؟

“Pt”یا “plat”  نشانه پلاتین بودن است.

“s”  یا “SILVER” نشانه نقره بودن است. نشانه ۹۹۹ روی فلز نقره نشانگر خالص بود فلز نقره است، هرچه عیار نقره بالاتر باشد استحکام آن در مقابل اکسیداسیون بالاتر است لیکن استحکام مکانیکی کمتری خواهد داشت.

اگر عدد ۹۲۵ یا حرف S حک شده باشد نشانه ی نقره ی استرلینگ یا Sterling silver است.نقره استرلینگ دارای خلوص ۹۲٫۵درصد است که با نوعی فلز دیگر ترکیب شده است.

 

وزن کنید:

 

وزن نقره در حجم یکسان دو برابر سبک تر از وزن پلاتین است. نسبت پلاتین ۲۱٫۴۰ و نقره ۱۰٫۴۹ میباشد. پس شما می توانید این فلزات را از طریق وزن کشی شناسایی کنید.

 

سختی ظلاهری و بافت آنها:

در نگاه اول می توانید مشاهده کنید که نفره کاملا سفید است و ظاهری صاف دارد ولی پلاتین سفید مایل به خاکستری است و بافتی سخت نسبت به نقره دارد.

حرارت دهید:

 

پلاتین دارای مقاومت خوبی در برابر اکسیداسیون در دمای بالا است. پلاتین در دمای ۱۷۷۰ درجه ذوب می شود و در دمای بلا و سرد شدن تغییر رنگ نمی دهد. اما نقره به این علت که درجه ذوب پایین تری دارد با سوزاندن به رنگ قرمز یا سیاه تغییر می کند البته بستگی به خلوص نقره دارد.

 

از آهنربا استفاده کنید :

 

نقره دیامگنتیک است یعنی آهنربا را جذب نمی کند. اگر آهنربا را روی فلز بکشید نباید کوچک ترین حرکتی داشته باشد و هر چقدر حالت مغناطیسی بیشتر بود نشانگر درصد ناخالصی است.

 

اسید و سنگ محک:

 

سنگ محک: سنگی است سیاه رنگ از جنس سیلیسیوم و کوارتز که در شکل های مختلف در بازار وجود دارد و به نام سنگ لیدی هم شناخته می شود. در هنگام استفاده باید دمای سنگ محک حدوداً به اندازه دمای بدن ، یعنی ۳۷ درجه سانتیگراد باشد.

تیزآب: در بعضی از کتاب ها به تیزآب سلطانی نامیده شده، که همان اسید نیتریک خالص می باشد که توسط محمد زکریای رازی کشف شده است. این اسید را در اصطلاح عامیانه بنام جوهر شوره می شناسند تیزآب سلطانی +۰٫۵ برای عیار ۱۸ (۷۵۰) استفاده می شود. (تیزاب های عیار های مختلف درصد متفاوتی دارند)

فلز را روی قطعه سنگ محک بکشید تا قسمتی از فلز روی سنگ رد بیندازد بعد از آن اسید مخصوص فلز نقره را روی آن بریزید، اگر فلز به سرعت محو شد فلز نقره نیست یا درصد آن پایین است. اما اگر باقی مانند فلز خالص است.

 

مواد شیمیایی :

 

نقره مقاومت خوبی در برابر خورندگی ندارد، در حالی که پلاتین دارای مقاومت بیشتر، و خصوصیات شیمیایی مقاوم در برابر خوردنده ها بوده، و در تماس با اسیدها و مواد قلیایی هیچ واکنشی نشان نمیدهد.

 

تست مستقیم نقره :

 

با استفاده از یک قطره چکان به صورت مستقیم روی نقره اسید بریزد ( البته این کار بسیار خطرناک است و به هر کس توصیه نمی شود )

از روی تغییر رنگ اسید می توان به درصد خلوص نقره پی برد.

رنگ سبز مایل به آبی : نقره دارای ناخالصی زیاد از جمله کربن

رنگ سفید : نقره با خلوص ۹۲٫۵ درصد

رنگ قرمز : دارای خلوص ۹۹ درصد

 از آب اکسیژنه استفاده کنید :

 

یک ظرف را پر از آب اکسیژنه کنید و فلز پلاتین را درون آن بیندازید این روش نسبت به اسید بسیار امن تر و بی آسیب تر می باشد

با انداختن پلاتین در آب باید سریعا واکنش هایی شبیه حباب در آب ایجاد شود. این خاصیت برای نقره کمی دیر تر اتفاق می افتد.

توجه داشته باشید که این واکنش هیچ ضرری به فلز نمی زد ولی بعد از آن فلز را با آب خوب بشوید.