همه چیز درباره طلا – یکا های اندازه گیری خلوص طلا

همانطور که میدانید در بازار طلا اصطلاحاتی وجود دارد که مردم عادی ممکنه خیلی اطلاعی از آن ها نداشته باشند.در این مقاله با یکاهای اندازه گیری خلوص طلا بیشتر آشنا میشویم.

درجـه خلوص طلا و نقره را با یکای عیار و واحدهایی از هزار انگ استاندارد (قسمت) نیز می‌سنجند.

یک اونس طلا برابر با ۳۱.۱۰۳۴۳۱گرم با انگ(۹۹۹.۹) که عیار (۲۴) هم خوانده می شود.

منظور از یکای انگ این است که هر تکه از طلا را میتوان ۱۰۰۰ قسمت دانست،و یکای شمارش این قسمت ها انگ میباشد.

شمش های طلا با معیار ۱۰۰۰ قسمتی اندازه گیری میشوند و معمولا شمش ها ۱۰۰۰ گرمی هستند.

 

شمش ۹۹۹٫۹ انگی از ۱۰۰۰ انگ (قسمت)

عیار واحد اندازه‌گیری خلوص طلا و دیگر آلیاژها و فلزات گران‌بها است. عیار طلا معمولاً از واحد کامل ۲۴ بیان می‌شود. برای مثال طلای ۲۴ عیار طلای خالص با حداقل ۹۹٬۹ درصد طلا یا ۹۹۹٫۹ انگ از ۱۰۰۰، و طلای ۱۸ عیار از ۷۵ درصد طلا یا ۷۵۰ انگ از ۱۰۰۰ انگ و ۲۵ درصد فلز دیگر تشکیل شده‌است.

 

 

در زبان انگلیسی و دیگر زبان‌های اروپایی «عیار» را «قیراط»Karat  با حرف اختصاری K می‌نامند مثلا طلای ۱۸ عیار را در زبان انگلیسی به صورت ۱۸K نشان میدهند.  این قیراط Karat را نباید با قیراط Carat که یکای جرم برای اندازه‌گیری جرم سنگ‌های قیمتی و مروارید است اشتباه گرفت. هر قیراط ۲۰۰ میلی‌گرم (۰٫۲ گرم) یا به عبارتی هر گرم برابر با ۵ قیراط است.

برای محاسبه عیار از فرمول زیر استفاده می‌شود:

اونس یکی از واحدهای جرم است. نماد آن Oz که سرواژه عبارت Ounce است.اونس معمولی در سیستم بین‌المللی اوزان، برابر با یک‌شانزدهم پوند یا ۴۰۰ ارزن است که در سیستم متریک مساوی ۲۸٫۳۴۹۵۲۳۱۲۵ گرم می‌شود. هم‌چنین برای اندازه‌گیری وزن فلزات گران‌بها یعنی؛ طلا، نقره، پلاتین و پالادیم از اونس بین‌المللی تروا استفاده می‌شود. که معادل ۳۱٫۱۰۳۴۷۶۸ گرم است. این اونس فقط برای اندازه‌گیری این فلزات گران‌بها کاربرد دارد و وزن شمش‌ها و سکه‌های طلا و دیگر فلزات گران‌بها و همین‌طور قیمت آن‌ها معمولاً با اونس تروا بیان می‌شود.

 

اصطلاح یک اونس طلا به معنی طلایی یک‌تکه یا ساچمه با وزن یک اونس تروا و با خلوص ۹۹٫۹۹ درصد (۲۴ عیار) است.

انواع دیگر اونس شامل اونس ماریا ترزا معادل ۲۸٫۰۶۶۸ گرم، اونس اسپانیایی معادل ۲۸٫۷۵ گرم، اونس متریک چینی معادل ۵۰ گرم و اونس متریک هلندی معادل ۱۰۰ گرم، می‌شوند.

 

One thought on “همه چیز درباره طلا – یکا های اندازه گیری خلوص طلا

  1. Pingback: تقاضای طلای آسیا ثابت می‌ماند | طلا فروشان

Comments are closed.