طلای بنفش (PURPLE GOLD)

طلای بنفش که به آن طلای ارغوانی (AMETHYST GOLD) و یا ویولت (VIOLET GOLD) نیز گفته میشود در واقع از پیویند اتمی طلا و آلومنیوم (AUAL2) ایجاد می شود.

طلا به صورت خالص به رنگ زرد است ولی با افزودن آلیاژهایی می توان به طلا با رنگ های قرمز، زرد کورنگ ، سبز و حتی سفید دست پیدا کرد.

نحوه ترکیب آلیاژهاو میزان هر کدام برنوع رنگ موثر است و امکان این هست که جواهراتی از طلا در رنگ هایی مثل آبی ،ارغوانی و سیاه نیز دیده می شود.

دو روش ترکیب خاص از طلا (ترکیبات اینترمتالیک)و روکش مسطح برای طلاهای رنگی مورد استفاده قرار می گیرند.

میزان طلای موجود در این ترکیب تقریبا ۷۹٪ است که به عیار ۱۸ نزدیک است. طلای بنفش یک فلز شکننده است و انعطاف پذیری یا میزان چکش خواری بسیار پایین تری نسبت به دیگر آلیاژهای طلا دارد، ذوب طلا و آلومینیوم برای ساختن طلای ارغوانی کار آسانی نیست و نیاز به تجهیزات ذوب در حالت خلا دارد.

 

سیم‌های طلای بنفش با ترکیب سیم‌های آلومینیوم دارای روکش طلا و یا سیم‌های طلای حاوی روکش آلومینیوم، ساخته می‌شوند و پس از آن تحت درجه حرارت

۷۰۰ – ۴۵۰ درجه سانتی‌گراد در محیطی که به‌طور تقریبی هوا وجود ندارد، قرار می‌گیرد.

 

به این طریق سیم طلای بنفش محکم و قابل انعطاف می‌شود. همچنین به کمک این شیوه با قرار دادن لایه‌ای از آلومینیوم روی سطح و حرارت دادن آن می‌توان ترکیبی ارغوانی به دست آورد. ریختن پودر گرم طلا و آلومینیوم‌ بر روی لایه‌های زیرین فلز نیز در ایجاد پوشش ارغوانی رنگ موثر است.

 

از لحاظ روانشناسی رنگ بنفش یک رنگ شاهانه است به این معنی که در زمانهای قدیم بنفش یک رنگ نایاب بود و فقط پادشاهان و افراد خاص می‌توانستند از این رنگ در منازل خویش استفاده کنند این رنگ علاوه بر اینکه حالت معنوی و آرامش را در افراد ایجاد می‌کند، یک رنگ شاد و بشاش است و به همین دلیل اغلب بانوان مسن و

دختران جوان طرفدار این رنگ هستند. این رنگ آرامش دهنده است و قادر است محیط شما را جذاب، هنری و خلاق کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید امنیتی :