عنصر طلا – همه چیز درباره طلا

با گفتن کلمه طلا، اصولا اولین چیزی که به ذهنمان می‌رسد، طلای زرد براق است. در این مقاله به بررسی صفات عنصر طلا ارزشمند میپردازیم و با رنگ های رایج آن بیشتر آشنا میشویم.

عنصر طلا

نماد شیمیایی عنصر طلا، Au از نام لاتین آن aurum به معنی «درخشش سپیده دم» گرفته شده‌است. بزرگترین قطعه طلای طبیعی که تاکنون استخراج گردیده و به ثبت رسیده است ۶/۹۵ک.گ است. وزن مخصوص طلا ۳/۱۹ گرم بر سانتیمتر مکعب و دارای وزن اتمی ۹۶۷/۱۹۶ و عدد اتمی آن ۷۹ می باشد. درجه ذوب آن ۷۶/۱۰۶۴ درجه س، نقطه جوش آن ۲۷۰۰ درجه س است. از نظر شیمیایی، طلا فلزی واسطه است که در گروه ۱۱ جدول تناوبی جای دارد و یکی از کم واکنش ترین عنصرهای جامد در شرایط استاندارد است.

طلا در جدول تناوبی

 عنصر طلا به این علت که فلزی نرم و چکش‌خـور است، بـاید بـا فــلزات دیگـری آمیـختـــه شود تــا استحکام لازم را پیدا کند. به غیر از طلای ۲۴عیار، مـابقی، آلیاژ طلا نامیده می‌شوند. مس، نقره، نیکل و پالادیوم بــرای استحکام بیشتر و فلز روی به ایـن خـاطر بـه عنصرزطـلا افــزوده می‌شود تا اکسیژن هوا را جذب کــرده و از اکـسیـدشــدن مـس و نـقـره جـلوگیــری کنـــد.

طلا از اول طلایی رنگ بوده ولی هنگام بریده شدن سیاه و یا بنفش می شود. عنصر طلا شکننده ترین عنصر می باشد. همچنین بسیار سست بوده و به منظور استحکام بیشتر به صورت آلیاژ در می آید. این عنصر هدایت کننده خوب دما و الکتریسته می باشد .
طلا معمولاً در رگه های پوسته زمین همراه با کانی های مس و یا به صورت آزاد وجود دارد .
رایج ترین ترکیبات طلا (AuCl3) و (HAuCl4) هستند . پس می‌توان این فلز را به صورت خالص در طبیعت به صورت دانه‌ای یا تکه‌ای در میان سنگ‌ها، کانی‌های بلوری شده و مواد ته نشینی آبرفتی پیدا کرد. همچنین در میان کانی‌ها به صورت ترکیبی با دیگر عنصرها بویژه تلوریم دیده شده اما فراوان نیست. جالب است بدانید که ۶۵% طلای جهان از آفریقا به دست می آید . محلولی که میتواند طلا را در خود حل کند مخلوطی از یک قسمت نیتریک و سه قسمت اسید هیدروکلریک که AQUA REGIA نامیده میشود ، میباشد .

رنگ های طلا

طلا در بازار های جهانی در رنگ های مختلفی یافت میشود.

 

رنگ های متداول طلا عبارتند از : سفید ، زرد ، قرمز (رزگلد) سبز

 

اگر طلا (gold)را با مس (copper) و نقره (silver) مخلوط کنیم (در صورتی که مقدار طلای آن بیشتر باشد)، طلای زرد حاصل می‌شود

 

طلای زرد در عیار های رایج

 

اگر مس بیشتر باشد طلای قرمز (رزگلد) نتیجه آن میشود.

طلای قرمز یا رزگلد

 

طلای سفید ترکیبی از طلا، نیکل، پالادیوم، نقره و روی است.
طلای سفید طبیعی، خاکستری روشن است؛ بـه هـمـین خاطر برای سفیدتر جلوه دادن آن، از روکش رادیوم برای پوشش آن استفاده می‌کنند. باتوجه به اینکه رادیــوم پــس از مدتی ساییده می‌شود، باید مجددا طلای سفید را روکش کرد؛ ایـن مدت ۱۲ تا ۱۸ ماه است.

 

طلای سفید رادیوم خورده و نخورده

 

گونه ای از طلا هم به رنگ سبز وجود دارد اگر طلا را با نقره، مس و روی (نقره این ترکیب بیشتر است) مخلوط کنیم، طلای سبز به دست می‌آید.

اگر نقره بیشتر باشد اون طلا به سفیدی بیشتر میزند

نقره یکی دیگر از انواع جواهرآلات مصرفی است که مثل عنصر طلا بسیار نرم بوده و به‌سرعت آسیب می‌بیند، از این رو آن را معمولا با فلز مس ترکیب می‌کنند تا استحکام لازم را پیدا کند. نقره پس از مـدتی به‌خـاطـر اکسـیـدهای گوگرد موجود در هوا یا عرق بدن، دچار تیرگی می‌شود کـه بـاید آن را مجددا پرداخت کرد.

پلاتین یا پلاتینیوم، فلزی سنگین و بسیار مقاوم است که مـعمولا با پـالادیـوم، رادیـوم، ایـریـدیوم، مس، روتیوم و تیتانیوم ترکیب می‌شود. درجه خلوص آن مانند نقره، بر پایه هزار قسمتی است. اگر بخواهیم پلاتین را با طلای سفید مقایسه کنیم، باید بگوییم پلاتین سنگین‌تر از طلای سفید است. این فلز به‌طور طبیعی، سفید بوده و درخشندگی و لومینانس بیشتری از طـلای سفید دارد. همچنین از طلا کمیاب‌تر بوده و در نتیجه گرانبهاتر است. در نهایت اینکه پلاتین مقاومت بیشتری نسبت به کدرشدگی دارد.

تفاوت رنگ طلای سفید – پلاتین – نقره

 

 

One thought on “عنصر طلا – همه چیز درباره طلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید امنیتی :