زنجیر کارتیه یا برند کارتیه در ایران

زنجیر کارتیه ژاپنی ۶ پر

معمولا با شنیدن نام  کارتیه، اکثرا ذهنمان به برند معروف کارتیه (cartier) متوجه میشود اما در بازار طلای ایران ،محصول دیگری نیز به  نام زنجیر کارتیه شهرت دارد.

در سالهایی که ژاپن پذیرای بسیاری از ایرانیان برای کار بود و هموطنانمان برای کار و درآمد به ژاپن زیاد سفر میکردند کارتیه ژاپنی بسیار زیاد وارد ایران شد و طرفداران زیادی داشت.

این محصول که گردنبند و دستبند داشت هیچ ربطی به برند معروف کارتیه که محصولات تزئینی و لوکس تولید می کند و اکثرا در زمینه جواهرات فعالیت دارد ، ندارد ولی خوب محبوبیت آن در ایران کمتر از آن برند مشهور نبود.

زنجیر کارتیه ژاپنی

کارتیه ژاپنی که تماما به وسیله دستگاه های پیشرفته تولید می شود دارای وزن های مشخص و دقیق می باشد که از ویژگی های منحصر به فرد این نوع طلا می باشد.

دستبند های کارتیه ژاپنی دارای وزن های ۲۰ گرم ، ۳۰ گرم ، ۵۰ گرم، ۱۰۰ گرم

و گردنبند های آن دارای وزن های ۵۰ گرم ، ۱۰۰ گرم ، ۲۰۰ گرم می باشد.

این وزن ها آنقدر دقیق هستند که برای تست کردن ترازو ها میتوان از آن استفاده کرد.

زنجیر کارتیه ژاپنی سفید  

کارتیه های ژاپنی دارای دو مدل هشت پر و شش پر هستند . مدل هشت پر دارای ظرافت بیشتر ، ارتفاع و تراکم بیشتر هستند و در نتیجه اجرت بیشتری نسبت به مدل شش پر دارند.

زنجیر کارتیه  ژاپنی به دلیل اینکه توپر هستند و شمش بار و خود رنگ هستند از کیفیت بالایی برخوردارند و معمولا بر اثر مرور زمان تغییر رنگی در محصول دیده نمی شود، به همین دلیل است که کارکرده این محصول رو هم طلافروش ها گران تر از طلاهای متفرقه خریداری می کنند.

در حال حاضر به دلیل سنگین بودن این محصول و از همه مهم تر اجرت بالای این کار که در حدود ۵۰ الی ۶۰ هزار تومان می باشد ، اکثرا به صورت دست دوم آن خرید و فروش می شود .

زنجیر کارتیه ایرانی

اما ما پیشنهاد دیگری داریم:

کارتیه های طرح ژاپنی ساخته شده توسط سازندگان ایرانی

همانطور که می دانید ایران از دیرباز تا کنون در زمینه ساخت طلای دست ساز جزء بهترین ها بوده و سازندگان ایرانی در صنعت طلا تبحرخاصی دارند.

این محصول نیز از این قاعده مستثنی نیست و سازندگان ایرانی زنجیر کارتیه را با کیفیت خوبی تولید کردند.

زنجیر و دستبند های کارتیه به دو صورت توخالی و توپر در ایران تولید می شوند

کارتیه توخالی آن نیز به دو سبک پفکی و تخت ( یا همان طرح ژاپنی) تولید می شود. کارتیه های پفکی دارای ارتفاع بیشتر و در نتیجه نمای بیشتر با وزن کمتر در مقایسه با کارتیه توخالی تخت می باشند. در صورتی که کارتیه های تخت تراکم بیشتری دارند ولی وزنشان کمی بیشتر می باشد.

معروف ترین کارتیه های توخالی در ایران توسط برند سپاهان تولید می شود که از محبوبیت ویژه ای برخوردار است .

دستبند های کارتیه سپاهان شامل وزن های حدودی ۹ گرم ، ۱۱ گرم ، ۱۵ گرم، ۲۳ گرم ،۳۶ گرم ، ۵۰ گرم و ۶۰ گرم می باشد

زنجیر های گردنی کارتیه سپاهان نیز دارای وزن های حدودی ۲۰ گرم ، ۲۷ گرم، ۴۰ گرم ، ۶۵ گرم ، ۱۰۵ گرم هستند.

کارخانه سپاهان کارتیه های تخت طرح ژاپنی را نیز در ۵ وزن متفاوت از باریک تا پهن و در سه رنگ : زرد ، سفید ، ترکیب زرد و سفید  تولید می کند.

زنجیر کارتیه سپاهان

برند گلستانه نیز کارتیه های توخالی تولید میکند ولی ازتنوع کمتری نسبت به سپاهان برخوردار است.

زنجیر کارتیه گلستانه

کارگاه های دیگری نیز دستبند و زنجیر کارتیه توخالی تولید می کنند که در بازار موجود می باشند ولی خوب به عنوان برند خاصی معروفیت ندارند.

کارگاه هایی که زنجیر کارتیه توپر تولید می کنند به دلیل سختی کار و مهارت در ساخت، تعداد محدودی می باشند.

کارتیه های توپر  دارای دو مدل ریختگی و دست ساز می باشند.

کارتیه های توپر ریختگی که به کارتیه تیفانی معروف هستند معمولا سبک تر و دارای ضخامت کمتری نسبت به کارتیه های دست ساز دارند. همچنین فاصله بین دانه های آن نیز بیشتر است .

زنجیر کارتیه تیفانی

کارتیه های توپر دست ساز عمدتا فشرده تر ، ضخیم تر و سنگین تر از کارتیه تیفانی هستند و به دلیل دست ساز بودن و کار بیشتری که روی این کارتیه ها انجام میگیرد، اجرت کار بیشتری نیز دارند.

زنجیر کارتیه توپر

با اینکه سازندگان کارتیه ایرانی توانایی ساخت کارتیه های چهارپر ، شش پر ، دو طرف تراش و دامله  رو دارند اما اکثرا کارتیه چهارپر در بازار مورد استقبال قرار میگیرد و از محبوبیت برخوردار است.

ساخت این زنجیر کارتیه  نسبت به دیگر مصنوعات طلا معمولا زمان زیادی میگیرد، به طوری که با حجم یکسان ممکن است دو برابر زمان معمول ساخت آن طول بکشد.

در چند سال اخیر کارتیه ها در بازار طلای ایران مورد استقبال خاصی قرار گرفته اند و به دلیل اینکه این محصول همیشه مد بوده و حالت اسپرت دارد محبوبیت خاصی بین جوانان دارد.