تقاضای طلای آسیا ثابت می‌ماند

به گزارش وب‌سایت طلافروشان به نقل از رویترز، تقاضای طلا به‌صورت فیزیکی طی هفته‌ای که گذشت، در اکثر مراکز خرید و فروش آسیا ثابت باقی ماند، به این دلیل که خریداران همزمان با افزایش تمایل به سرمایه‌گذاری‌های ریسک‌پذیرتر در انتظار سقوط  نرخ طلا بودند. این در حالی است که کاهش نرخ طلا در آسیا نتوانسته جذابیت شمش در هند نزد خریداران را ترمیم کند.

قیمت لحظه‌ای طلا روز جمعه به حدود هر اونس ۱.۲۷۷ دلار رسید، اما همچنان به دلیل افزایش قیمت در بازار سهام ایالات متحده، معامله‌ی طلا کم‌رونق است. یک فروشنده‌ی سنگاپوری در این زمینه می‌گوید: «تقاضا طی دو سه روز گذشته در سنگاپور افزایش داشته، اما تغییر محسوسی به شمار نمی‌رود و تا زمانی که قیمت به اونسی ۱.۲۶۰ دلار نزدیک نشود، خریداران جدیدِ بیشتری وجود نخواهد داشت.»

در نوامبر گذشته نبود محرک‌های بارز، قیمت‌ها را بین هر اونس ۱.۲۶۵ و ۱.۳۰۰ نگه داشت؛ این کم‌ترین میزان تغییر ماهانه‌ی طلا در ۱۲ سال اخیر بوده است.

مشتریان طلای آسیا و پدیده‌ی بیت‌کوین

دیک پون، مدیر کل فلزات گرانبهای «هِراوس» در هنگ‌کنگ می‌گوید: «مشتریان منتظر سقوط بیشتر قیمت‌ها هستند و به سمت بازارهای سهام آسیا تغییر جهت داده‌اند. همچنین برخی مشتریان طلا پول‌شان را در بیت‌کوینز سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

بازرگانان می‌گویند که حق صرافی در هنگ‌کنک به هر اونس ۱.۸۰ دلار در مقایسه با سطح ۱ دلارِ هفته‌ی پیش رسیده و در سنگاپور نیز بین ۵۰ تا ۹۰ سنت تغییر داشته که یعنی تقریباً بدون تغییر بوده است.

جوشوا راتبارت، عضو هیئت مدیره‌ی «جی راتبارت اند کو» در هنگ‌کنک می‌گوید: «ما تا مشاهده‌ی رشد فروش طلا منتظر می‌مانیم تا درآمدهای حاصل از آن را در ارزهای رمزپایه مثل بیت‌کوین، اِتِرام و مونِرو سرمایه‌گذاری کنیم.»

یک تاجر در این زمینه می‌گوید: «تقریباً همه‌ی بانک‌ها در روزهای گذشته به دلیل فروش کم، واردات را کاهش داده‌اند. آن‌ها در تلاشند تا کالاهایی را که با قیمت بالاتر وارد کرده‌اند ترخیص نمایند.»

مسئولان بخش صنعت پیش‌بینی می‌کنند در پایان سال ۲۰۱۷ واردات طلای هند در مقایسه با سال گذشته به یک چهارم کاهش یابد. در همین زمان در ژاپن، طلا همچنان مساوی با قیمت لحظه‌ای جهانی به فروش می‌رسد.